O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Internet of Things v praxi

Když jsem přemýšlel o tomto článku, znovu jsem hledal definice, co to vlastně Internet of Things (Internet věcí, IoT) je. Snažil jsem se uspořádat své poznatky, které v této oblasti mám. Nalézt jednoznačnou odpověď se mi však nepodařilo. Tato oblast je tak široká a zasahuje do celé řady oblastí lidského konání, že jednoznačná definice nebude v budoucnu snad ani možná. Podle mého názoru lze Internet věcí definovat jako princip či ekosystém fungování celého konceptu senzorů, transferu dat a aplikací.

IoT bych popsal jako síť propojených objektů, které jsou jednoznačně adresovatelné. Celá síť je založena na standardizovaných komunikačních protokolech, které umožňují přenos sbíraných dat. Uživatel díky těmto datům získává podklady pro další analýzu informací, jejich vyhodnocení a provedení následných opatření vedoucích k efektivitě celého řešení.

Internet věcí se profesionálně zajímám již od roku 2014, kdy jsem nastoupil do společnosti Raycom s.r.o. Mým úkolem je vyhledávání nových obchodních příležitostí. Navštěvuji řadu různých odborných konferencí, hledám informace na internetu, ale především se snažím hledat kompletní řešení. Tedy to, co již funguje a využívá výše popsané principy.

Kromě toho, že IoT zasahuje do všech oblastí života, může využívat i velké množství přenosových technologií, protokolů atd. Tento článek by byl opravdu velmi dlouhý, pokud bych měl popisovat většinu principů, na nichž funguje Internet věcí.

Síť LoRaWAN

V rámci společnosti jsme si vybrali protokol LoRaWAN. Důvodem zaměření na tuto technologii je základní princip vytvářející přidanou hodnotu celého řešení - jedná se o otevřenou platformu. Může ji tedy využívat každý, kdo dodrží základní parametry stanovené regulátorem. Nadstavbou LoRa platformy může být malá lokální síť nebo celoplošná síť národního významu. Myslím, že v budoucnu bude možné mezi těmito sítěmi nastavit něco jako roaming v sítích GSM, ale to zbytečně předbíhám.

Srdcem sítě LoRaWAN je Network server. Tento systém je nutný k provozu sítě LoRaWAN. V této technologii nelze postavit malou síť, tak jako v případě Wi-Fi, kde si koupíte několik Wi-Fi routerů a jejich lokální konfigurací lze nastavit a provozovat základní síť. U technologie LoRaWAN toto není možné. Vlastní gateway je sice potřeba nakonfigurovat, ale hlavní konfigurace spočívá v nastavení ethernetového rozhraní. Logika celé LoRaWAN sítě je ale umístěna v Network Serveru. Ačkoli existuje celá řada Network Serverů, chtěl bych se zmínit o našem vlastním řešení RaycomNS. Tento systém je nasazen v provozu u jednoho velkého slovenského operátora. Je tedy testován v „ostrém“ produkčním prostředí, což jej činí srovnatelný s ostatními konkurenty. Je důležité uvést, že pro testovací a nekomerční účely je tento network server nabízen zdarma.

Důležitou informací v oblasti IoT je fakt, že postupně přibývá ucelených řešení. Zatím se jedná spíše o jednoduché aplikace na odečty komodit, ovládání typu ON/OFF atd. I taková menší řešení představují důležitý pokrok ve vývoji jak IoT, tak systému LoRaWAN, protože obojí bude pokračovat a vyvíjet se směrem ke komplexním systémům.

Síťová architektura LoRaSíťová architektura LoRa

 

Smart4City

První kompletní řešení, které vám chci představit, je systém inteligentního parkování „Smart4City“. Celé řešení se skládá z jednotlivých komponent a velkou zajímavostí je, že tyto komponenty mohou fungovat autonomně. Provozovatel tedy nemusí v prvním okamžiku investovat obrovské částky do kompletního řešení, ale postupně nasazovat do provozu jednotlivé komponenty.

Smart4City je určeno k řešení celé problematiky související s parkováním ve městech a obcích. Jednak má vlastní webovou prezentaci, která kromě základních informací pro veřejnost obsahuje také privátní zónu, kde jsou informace pro konkrétní uživatele, např. přehled realizovaných parkování a statistiky o parkování pro města a obce. Další součástí řešení je platební aplikace, kterou lze pohodlně platit parkovné. Systém využívá platební metodu přes kreditní kartu a parkovací poplatky nejsou zatížené cenou SMS.

Třetí součástí řešení je aplikace pro městskou policii, která pomáhá odhalovat neoprávněné parkování a v některých případech také řeší důkazní materiál. Součástí systému jsou také parkovací senzory umožňující zjistit přesný čas, kdy na označeném parkovací místě zaparkoval automobil, a tuto informaci poslat přes síť LoRaWAN do systému Smart4City. Dalším komponentem jsou informační tabule zobrazující počet volných míst na parkovišti, na které značka řidiče odkazuje.

Poslední součástí jsou platební parkovací automaty, u nichž lze platit bankovní kartou i v hotovosti. Informace o platbách jsou odesílány do systému Smart4City. Jak jsem již uvedl, každou část systému lze použít samostatně, ale teprve při použití všech součástí se jedná o řešení IoT přesně podle definice, kterou jsem uvedl v úvodu článku.

Smart4CitySmart4City

 

Spolupráce chytrých věcí

Druhá aplikace, kterou vám chci představit, v tuto chvíli ještě není plně ke komerčnímu využití, ale její uvedení na trh předpokládám do konce roku 2017. Důležité je, že bude umět integrovat různé „věci“ tak, aby spolu spolupracovaly tak, jak chcete vy. Jedná se o jednotlivé komponenty jako „LoRaWAN zásuvka“, „LoRaWAN stykač“, „LoRaWAN teploměr“, „LoRaWAN kontakt“ apod.

Základní funkcionalita těchto „věcí“ je velmi jednoduchá. NODY umí změřit, zjistit stav, zapnout, vypnout. Toto vše existuje a je to celkem jednoduché. Tato nová aplikace vám umožní být kreativní, tyto věci spojovat a vzájemně je mezi sebou „programovat“. Například někam si přidáte teploměr a zásuvku, do které zapnete ventilátor. V aplikaci tyto dvě „věci“ propojíte a nastavíte podmínky dle vašeho uvážení. Pokud například teplota stoupne nad 25°C, zapne zásuvku, čímž se rozběhne ventilátor, který je v této zásuvce zapojen. Pokud teplota bude nižší než 23°C, zásuvku vypne. Pokud přidáte topení, můžete pokračovat. V případě, že teplota klesne pod 5°C, zapne stykač topení atd. Vymyslet si můžete, co chcete. Také si můžete nastavit určitou sadu alarmů - když teplota klesne pod 4°C, pošle SMS, e-mail. Myslím, že je to velmi zajímavé. Celý systém bude přizpůsoben tak, že jej můžete použít pro dva senzory (věci) nebo celé systémy propojených věcí. Taková funkcionalita přesně vystihuje smysl Internetu věcí.

Josef Křišťan, Business Development Manager, Raycom s.r.o.

(Partnerský příspěvek)


(2. 10. 2017 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Internet věcí: Můžete vědět všechno

Chytré senzory vám dnes snadno umožní sledovat jakýkoli krok výroby, prodeje nebo logistiky. Řadu inteligentních zařízení, která vám pomohou z...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3495)