O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Inteligence počítačových systémů pomůže s rozhodováním

I když využívání počítačů a informačních systémů v organizacích za poslední léta výrazně pokročilo, v mnoha ohledech stojíme stále na počátku. Řada organizací má k dispozici velké množství dat, na jejichž základě by mohly zefektivnit svou činnost a zlepšit poskytované služby či produkty, a chybí jim jen jediné: schopnost tato data analyzovat. Jak to změnit?


Jedním z významných problémů je stále fakt, že příprava dat pro analýzu – a provoz systémů pro analýzu – historicky spadá pod IT oddělení a pro běžné byznys uživatele tak není vždy snadné získat to, co potřebují. Často musejí "potupně" prosit a dlouho čekat, než (v lepším případě) dostanou to, co potřebují. Podle analytiků Gartneru by se ale situace měla výrazně změnit – s širším nasazením řešení Data discovery a nástrojů pro přípravu dat dostupných právě i byznys uživatelům.

Nemluvíme přitom o nijak vzdálené budoucnosti: Podle analytiků Gartneru bude mít do roku 2017 většina uživatelů z firem i podnikových analytiků přístup k samoobslužným nástrojům umožňujícím přípravu dat pro analýzy. A ve stejném horizontu odhadují i nástup funkcí takzvaného chytrého objevování informací v datech (smart data discovery), což umožní uživatelů snadnější objevování vzorců chování v analyzovaných datech. Jak snadné? Výrobci slibují, že nebude třeba hlubších znalostí statistiky...

Uživatelé si tak, pokud se vše podaří, budou moci připravit data k analýze a poté pomocí dostupných nástrojů – bez přímé asistence IT oddělení – získat hlubší znalosti o zákonitostech, které z dat vyplývají. A využít je poté ke své práci.

Chytrá analýza dat

Chytré nástroje pro objevování zákonitostí v datech budou podle Rity Sallamové z Gartneru znamenat, že se BI dostane přibližně k 70 % uživatelů, kteří nemají hlubší znalosti statistiky a dosud nevyužívají BI. „Nové přístupy mají potenciál změnit, jak a kteří uživatelé mohou získat informace pomocí těchto nástrojů,“ říká Sallamová. Zřetelné přínosy pro byznys, které plynou ze skutečnosti, že bude výrazně větší počet zaměstnanců schopen činit daty podložená rozhodnutí, budou znamenat, že se uvedená řešení stanou standardem.

Jestliže dosud tedy byla cesta k analýze dat v mnoha organizacích krkolomná, již v blízké budoucnosti by se to mělo změnit. Lze samozřejmě očekávat i jistou zdrženlivost na straně mnohých zaměstnanců obchodních jednotek, ale s tím, jak nové přístupy začnou využívat první z nich, další se zřejmě přidají. Buď z vlastního zájmu, nebo prostě proto, že by jim neprošlo vykazování nižší efektivity práce než u progresivnějších kolegů.

Analýza dat v informačních systémech

Již několikrát v minulosti jsme byli svědky toho, jak podnikové informační systémy pohltily další dosud samostatná řešení, která se tak stala jejich nedílnou součástí. Je zřejmé, že lze podobný vývoj očekávat i u velkých ERP systémů ve vztahu k inteligentním nástrojům data discovery a nástrojům pro přípravu dat. Dále se tak zvětší přínosy, které podnikové informační systémy poskytují svým uživatelům.

Zmiňme tu ale i stinné stránky demokratizaci přístupu k nástrojům pro analýzu firemních dat: Totiž především riziko jejich zneužití. Analytici Gartneru v této souvislosti upozorňují, že je třeba mít nastavena jasná pravidla pro používání různých typů firemních dat a jejich dodržování striktně vynucovat. Navzdory existujícím rizikům ovšem nepochybně platí, že přínosy nových řešení při správném přístupu bohatě vyváží potenciální rizika.


(2. 2. 2015 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Informace ve firmách: Používejte vhodný informační systém

Těžko bychom asi dnes hledali firmu, která nepoužívá žádný digitální informační systém. Jistě, mezi používanými systémy budou velké rozdíly: Někde...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:

Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1660)