O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Inovace ve veřejné správě: Šéfové firem chtějí lepší kontrolní mechanizmy

Nastavení kontrolních mechanizmů, včetně těch protikorupčních, nabízí velký prostor pro inovace, které by zlepšily fungování českého státu a zkvalitnily zdejší podnikatelské prostředí. Předpokládají to tři čtvrtiny (73 %) z téměř 140 generálních ředitelů významných firem, které působí na českém trhu a ve svém průzkumu je oslovila poradenská společnost PwC Česká republika. Podíl takto nespokojených respondentů je téměř shodný s rokem 2013, kdy jich bylo 74 %.

"Správné nastavení a fungování institucionálních a kontrolních mechanizmů je klíčové nejen pro efektivitu státní správy a samosprávy, ale i pro její důvěryhodnost vůči občanům, podnikatelům a také zahraničním investorům. Téma kontrolních mechanismů je v Česku spojováno tradičně zejména s otázkou korupce. Oproti předchozím letům však vnímáme, že už nejde pouze o módní téma, kdy chce každý deklarovat, jak bojuje proti korupci, protože je to populární. Firmy a podnikatelé zjišťují, že v nestabilním prostředí je pro ně neefektivní a dražší podnikat, a to dokonce i pro ty, kteří se v takovém prostředí naučili chodit", říká Karel Půbal, ředitel oddělení služeb pro veřejný sektor PwC ČR.

 Proti loňsku mírně klesl podíl generálních ředitelů, kteří spatřují velký prostor pro inovace ve veřejné správě v oblasti nastavení procesů, a to na 58 % z 61 %. Naopak výrazněji (na 56 ze 48 %) vzrost podíl těch, kteří spatřují problém v motivaci a hodnocení zaměstnanců na úřadech.

„Generální ředitelé považují systém motivace a odměňování státních úředníků již za téměř stejně velký problém, jako způsob jejich práce. Řešení z dlouhodobého hlediska by měl přinést mimo jiné i nový služební zákon, bude-li kvalitní. Z krátkodobého hlediska je na místě si uvědomit, že s postupným oživením české ekonomiky hledá stále více firem nové zaměstnance. Pokud stát a samospráva nezlepší způsob motivace a hodnocení svých zaměstnanců, nebudou mít šanci udržet si kvalitní lidi,“ říká Půbal.

V jakých dalších oblastech vidí generální ředitelé jak ryze českých podniků, tak poboček nadnárodních společností, které působí na tuzemském trhu, potenciál ke zlepšení? Kromě kontroly také v nastavení procesů, v motivaci zaměstnanců veřejné správy nebo v elektronizaci služeb.


(1. 10. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1435)