O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Inovace v Evropské unii: Jak si EU vede ve srovnání se světem?

Evropa prý sice smazává náskok Spojených států a Japonska v inovacích, avšak rozdíly mezi členskými státy EU jsou stále velké a vyrovnávají se jen pomalu. Na úrovni regionů se odstupy dokonce zvětšují – inovační výkonnost se zhoršila v téměř pětině regionů EU. To jsou hlavní výsledky Evropskou komisí vydaného Srovnávacího přehledu Unie inovací 2014 a Srovnávacího přehledu inovací v regionech 2014.

Souhrnný žebříček států EU zůstává poměrně stabilní: V čele je Švédsko, po něm následuje Dánsko, Německo a Finsko. Tyto čtyři země investují do výzkumu a inovací nejvíce. V posledních letech se nejvýrazněji zlepšily Portugalsko, Estonsko a Lotyšsko.

Česká republika patří mezi tzv. „mírné inovátory“. Hybnými silami celkového pokroku byly otevřenost a přitažlivost výzkumného systému EU, jakož i spolupráce podniků při inovacích a obchodní uplatnění znalostí, měřeno příjmy z licencí a patentů ze zahraničí. Růst veřejných výdajů na výzkum a vývoj byl však srážen poklesem investic rizikového kapitálu a investic podniků do inovací mimo výzkum a vývoj.

Antonio Tajani, místopředseda Evropské komise a komisař pro průmysl a podnikání, k tomu říká: „Prosazení inovací v celé Evropě zůstává prioritou, chceme-li dosáhnout cíle naší průmyslové politiky – aby do roku 2020 podíl výrobních odvětví na unijním HDP činil nejméně 20 %. Klíčem k růstu jsou větší investice podniků, silnější poptávka po evropských inovativních řešeních a méně překážek při komerčním zavádění inovací. K úspěšnému uvádění inovací na trh potřebujeme inovativnější podniky a prorůstový rámec.“

Komisařka pro výzkum, inovace a vědu Máire Geoghegan-Quinnová dodává: „Srovnávací přehled opět potvrzuje, že investice do výzkumu a vývoje přinášejí dividendy v podobě hospodářské výkonnosti. Tuto dynamiku pomůže zachovat náš nový výzkumný a inovační program Horizont 2020, jehož objem na příštích sedm let je téměř 80 miliard eur. Musíme teď zvýšit investice do inovací v celé EU, abychom dosáhli svého cíle, jímž je tříprocentní podíl těchto investic na HDP do roku 2020.“

Přeměnit skvělé myšlenky na ziskové podniky

Komisař Johannes Hahn, který je odpovědný za regionální a městskou politiku, vysvětluje: „Musíme přeměnit skvělé myšlenky, které se v Evropě objevují, na ziskové podniky vytvářející pracovní místa a udržitelný růst. Nový evropský rozpočet a reformovaná regionální politika nabízejí jedinečnou možnost podpořit inovace. Na výzkum a inovace, jakož i na digitální růst, malé a střední podniky a vývoj ekologické a účinné energie půjdou v rámci evropských strukturálních a investičních fondů investice v hodnotě více než 100 miliard eur. Dnešní srovnávací přehledy ukazují, že některé regiony sice jasně pokročily, rozdíly však nadále přetrvávají. Nová regionální politika to bude přímo řešit: každý z 274 regionů Evropy bude muset vypracovat strategii inteligentní specializace, která bude zahrnovat inovace. Regiony budou muset vycházet ze svých ekonomických předností a jít cestou inovací, chtějí-li obstát v celosvětové konkurenci.“

V čem spočívá úspěch nejinovativnějších zemí? Nejinovativnější země mají dobré výsledky a jsou jasně nad průměrem EU ve všech oblastech: Od systémů výzkumu a vysokého školství přes inovační aktivity podniků a duševní vlastnictví až po inovace v malých a středních podnicích a hospodářské dopady, což je výrazem vyvážených národních výzkumných a inovačních systémů.

Vezmou-li se v úvahu i evropské země mimo EU, tak Švýcarsko podle materiálů EU potvrdilo své postavení celkově vedoucího inovátora, který soustavně dosahuje lepších výsledků než všechny členské státy EU. V celosvětovém srovnání mají Jižní Korea, USA a Japonsko v inovační výkonnosti náskok před EU. Zatímco odstup mezi EU na jedné straně a USA a Japonskem na straně druhé se v posledních letech zmenšil o polovinu, odstup mezi EU a Jižní Koreou se zvětšil.

EU má podle svých materiálů i nadále výkonnostní náskok před Austrálií, Kanadou a všemi zeměmi BRICS (Brazílií, Ruskem, Indií, Čínou a Jihoafrickou republikou). Tento náskok je stabilní, nebo se dokonce zvětšuje. Výjimkou je Čína, která EU rychle dohání.


(7. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(793)