O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Inovace a startupy v ČR: Praha vede, v regionech je jich nedostatek

Česko je dnes z pohledu inovací pod průměrem zemí EU a za pár let tak může být ještě hůř. Problémem je i přílišná koncentrace inovací a start-upů v hlavním městě na úkor regionů. Upozorňuje na to společnost Google s odkazem na data Evropské komise a na studii společnosti Deloitte.

Nově v rámci iniciativy Grow with Google spouští portál Startup with Google, který je plný tipů od úspěšných českých startupů, bezplatných Google nástrojů a školení, díky němuž získají podnikatelské a digitální dovednosti i lidé, kteří nežijí ve velkých městech a nemají okamžitý přístup k podobným informacím. Spuštění portálu doprovodí Google i přednáškami a workshopy v regionech.

Co Čechům chybí

Evropa bude podle Evropské komise v příštích letech potřebovat až 350 000 technologicky vzdělaných manažerů, kteří budou rozumět jak technologiím, tak managementu. Už teď se ale počty absolventů s kvalitním technickým nebo manažerským vzděláním v Česku každoročně snižují, ukazuje studie, kterou si od společnosti Deloitte nechal vypracovat český Google. Počty absolventů vysokoškolských technických a přírodovědných oborů jsou mírně podprůměrné ve srovnání s ostatními státy EU a v oborech podnikání a administrativa jsou na tom Češi dokonce ještě hůře. Češi navíc podle průzkumu v rámci EU zaostávají i v následném celoživotním vzdělávání. Problémem to může být například pro tradičně výborné české informatiky, kterým však často chybí právě manažerské a podnikatelské dovednosti.

“Digitální ekonomika může pro nás všechny znamenat velkou příležitost. Musíme ale investovat do vzdělání a doplnění dovedností, abychom z ní vytěžili co nejvíce,” komentuje Ingrid Popovič, manažerka vzdělávací iniciativy Grow with Google pro region CEE, motivy, proč Google v Česku investuje do vzdělávání startupů, studentů a vývojářů. Pro prvně zmíněnou skupinu společnost právě spustila českou verzi portálu Startup with Google, která tvoří rozcestník pro začínající podnikatele. Ti na něm naleznou návody, kontakty i tipy na nástroje od Googlu i úspěšných českých startupů, které mohou při podnikání využít.

Praha má vše, regiony zaostávají

“Z výzkumu také vyplynulo, že více než polovina všech českých start-upů vzniká v Praze, dalších 15 % v Brně a 4 % v Ostravě. Za těmito inovačními centry ale ostatní česká města výrazně zaostávají,” říká dále Ingrid Popovič. Právě proto se společnost rozhodla v rámci iniciativy Grow with Google uspořádat workshopy a přednášky pro studenty a startupy v regionech. “Cyklus přednášek a workshopů pro studenty a začínající podnikatele odstartuje v září v Olomouci, Ostravě, Brně, Praze a Ústí nad Labem, následovat poté budou i další krajská města,” dodává Popovič.

Podpora start-upů je podle Googlu zvlášť důležitá i proto, že nejmenší české firmy patří v Česku zároveň k těm nejméně inovativním. Podle údajů Deloitte z českých firem do 50 zaměstnanců inovuje pouze 35,2 % (evropský průměr je 45 %), naopak u velkých firem nad 250 zaměstnanců už je to 77,2 %.


(19. 7. 2018 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4106)