O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé

Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Inkasní agentury v ČR: Mínus 1,1 miliardy Kč

Inkasní agentury zpracovaly během loňského roku v České republice pohledávky v objemu přes 21,3 mld. Kč. Průměrná výše pohledávky řešená inkasní agenturou v roce 2015 poklesla o 1 005 Kč na 12 792 Kč. Pohledávky za domácnostmi činily 84,5 % počtu pohledávek předaných do správy inkasním agenturám v daném roce. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu trhu mimosoudního inkasa v České republice, provedeného Asociací inkasních agentur ve spolupráci se společností EY.

„Po velkém propadu v roce 2013 inkasní trh stagnuje, což potvrdily i výsledky za loňský rok. Některé inkasní agentury ukončily svoji činnost, další se začínají orientovat na jiné oblasti působení. Aktuálně je mimosoudní řešení nesplácených dluhů vystaveno hrozbě omezení novými návrhy zákonů. Je reálné nebezpečí, že věřitelé budou donuceni spory s dlužníky řešit především soudně a exekučně, namísto sjednávání dohod o odložené splatnosti pomocí inkasních agentur,“ říká Radek Laštovička, prezident Asociace inkasních agentur.

Inkasní agentury loni zpracovaly přibližně 1,66 milionu nových pohledávek v objemu cca 21,3 mld. Kč a vytváří dle EY více než 1 300 pracovních míst. Ač objem nových pohledávek znatelně klesl, jejich počet mírně vzrostl (zhruba o 43 tisíc kusů). Průzkum ukázal významný nárůst počtu odkoupených pohledávek (téměř o dvě třetiny), které činily 15,3 % z pohledávek přijatých inkasními agenturami v roce 2015. Zároveň však poklesla průměrná velikost odkupovaných pohledávek.

Potvrzuje se tak racionalita chování věřitelů, kteří sami řeší své větší pohledávky, zatímco prodávají drobné pohledávky, které se jim nevyplácí řešit interně. „Od roku 2012 došlo celkově k propadu pohledávek předávaných inkasním agenturám o 8,7 mld. korun, což činí téměř 30 %. Meziročně inkasní trh přišel o dalších 300 pracovních míst. Počet pohledávek předávaných inkasním agenturám v posledních třech letech však můžeme označit za stabilní,“ vysvětluje Marek Jindra, partner oddělení transakčního poradenství společnosti EY.

Průměrná výše tržeb z inkasní činnosti na jednu inkasní agenturu v roce 2015 byla 55,1 mil. Kč, počet zaměstnanců byl 35 a při cca 700 mil. Kč ročně přijatých pohledávek dokázala v průměru věřitelům zajistit navrácení téměř 200 mil. Kč.

Aktuálním tématem, které dle EY může velmi zasáhnout do činnosti inkasních agentur je právě Poslaneckou sněmovnou ČR projednávaný Zákon o spotřebitelském úvěru. „Zákon se snaží postihnout a regulovat mnoho věcí najednou, a to včetně mimosoudního inkasa. Hlavní činností inkasních agentur je sjednávání splátkových kalendářů včetně dohod o změně některých podmínek původního spotřebitelského úvěru. Na trhu nyní panuje velká nejistota, zda nechtěným efektem Zákona nebude znemožnění některých forem mimosoudních dohod s dlužníky sjednávaných nyní prostřednictvím inkasních agentur, které by vyústilo ve zvýšení soudních a exekučních postihů dlužníků,“ uvedl Zbyšek Kordač, advokát, Weinhold Legal.


(28. 4. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2457)