O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Informační technologie dneška? V cloudu...

Proč byste se měli zajímat o nové možnosti, které vám moderní informační technologie nabízejí, asi není třeba dlouze rozebírat. Ale proč se zajímat o něco, co se jmenuje cloud? Inu proto, že díky tomu lze provozovat informační technologie mnohdy výrazně efektivněji. A to není jeho jedinou výhodou.

V zahraničí i v tuzemsku zájem o využívání cloudových služeb stále roste. A to mezi organizacemi všech typů. Podle analytiků je sice tuzemský trh v tomto ohledu stále trochu pozadu, ale lze očekávat, že i zde bude vývoj podobný tomu světovému.

Jak tedy vypadá pohled na světový trh? Jestliže pro loňský rok činí předběžné odhady výdajů na služby veřejných cloudů cca 55 miliard amerických dolarů, v roce 2018 by se měly vyšplhat až na 127 miliard. Tvrdí to alespoň aktuální průzkum společnosti IDC. Roční růst výdajů tak bude činit téměř 23 %, což je cca šestinásobek průměrného růstu výdajů v oblasti informačních technologií. Cloud je prostě v kurzu!

Firmy prostě cloud chtějí

Foto: Gerd Altmann, Pixabay
Foto: Gerd Altmann, Pixabay
Na růstu výdajů na služby cloudů se podílí několik zásadních faktorů. Prvním z nich je podle analytiků stále častější přijímání strategie „cloud first“, tedy cloudu jako primárního způsobu řešení IT potřeb organizací. Nutno ovšem dodat, že tato strategie se nemusí v každé organizaci nutně hned týkat všech IT služeb. U řady z nich se stále dává přednost stávajícímu „klasickému“ modelu poskytování IT služeb.

Analytici IDC věří, že trh s cloudovými službami se dostává do situace, kdy zde lze očekávat širokou škálu inovací – doslova explozi nových řešení postavených na cloudu. Mnohá z těchto řešení podle nich budou zaměřena na určité odvětví průmyslu. Cloudové služby se při tomto rychlém růstu rychle dostanou do téměř každého segmentu trhu, ať už jde o trhy B2B, tedy ty mezi firmami, nebo B2C, tedy směrem ke koncovým zákazníkům.

Svou roli při růstu využívání cloudu sehrají nepochybně i další aktuální fenomény rozvoje IT. Cloudové služby lze snadno využívat z mobilních zařízení a do cloudů se budou nepochybně často ukládat data z takzvaného internetu věcí. Hlavním důvodem je, že tento přístup klientům výrazně usnadňuje analýzu velkých objemů dat pocházejících z různých zdrojů.

Nové služby

Pozornost firem lákají i nové služby poskytované z cloudu. „IDC očekává, že se během následujících čtyř až pěti let komunita vývojářů (pro cloud) ztrojnásobí a současně zdesetinásobí počet nových řešení založených na cloudu,“ říká Frank Gens z IDC. „Mnohá z těchto řešení se stanou strategičtějšími, než kdy bylo klasické IT,“ dodává.

Dominovat trhu veřejného cloudu budou podle IDC i nadále služby typu SaaS, tedy software poskytovaný jako služba, kterému se vloni patřilo získat cca 70 % z výdajů na cloudové služby. Je tomu tak prostě proto, že většina uživatelů vyžaduje služby právě na této úrovni - tedy poskytování kompletní služby.

Druhá příčka stále patří a bude patřit službám typu IaaS, tedy infrastruktura jako služba. Zde je poskytována výpočetní kapacita, úložné systémy apod.

Největší růst ovšem podle IDC zaznamenají služby typu PaaS, tedy platforma jako služba a také služby pro ukládání dat. Proč? právě kvůli poptávce ze strany vývojářů nových cloudových služeb a díky využívání cloudu pro analýzy velkých objemů dat.

Cloud jako důležitá konkurenční výhoda

Technologie cloudu mají ohromný potenciál. „Veřejné a soukromé cloudy reprezentují výpočetní továrny a sklady digitálního obsahu v éře (současné) třetí platformy IT,“ poznamenává Richard Villars z IDC. „Ať už jsou vlastněny, nebo jsou pronajímány od poskytovatele služeb, cloudová prostředí jsou strategickým majetkem, na který musejí organizace všech typů spoléhat, když chtějí bezprecedentní rychlostí a v bezprecedentním měřítku uvádět nové služby,“ dodává Villars.

Efektivní využití cloudu bude podle Villarse i dalších analytiků jednoznačně zásadní konkurenční výhodou. A v současném velmi konkurenčním prostředí může být tato výhoda už v poměrně krátkém časovém horizontu pro mnohé firmy otázkou přežití.

 


(8. 6. 2015 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Informace na dosah: O technologie se nemusíte starat

Jen málokteré téma je v oblasti takzvaných informačních technologií tak populární, jako cloud computing. Může to znít složitě, ale dá...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1876)