Proč byste se měli zajímat o nové možnosti, které vám moderní informační technologie nabízejí, asi není třeba dlouze rozebírat. Ale proč se zajímat o něco, co se jmenuje cloud? Inu proto, že díky tomu lze provozovat informační technologie mnohdy výrazně efektivněji. A to není jeho jedinou výhodou.
V zahraničí i v tuzemsku zájem o využívání cloudových služeb stále roste. A to mezi organizacemi všech typů. Podle analytiků je sice tuzemský trh v tomto ohledu stále trochu pozadu, ale lze očekávat, že i zde bude vývoj podobný tomu světovému.
Jak tedy vypadá pohled na světový trh? Jestliže pro loňský rok činí předběžné odhady výdajů na služby veřejných cloudů cca 55 miliard amerických dolarů, v roce 2018 by se měly vyšplhat až na 127 miliard. Tvrdí to alespoň aktuální průzkum společnosti IDC. Roční růst výdajů tak bude činit téměř 23 %, což je cca šestinásobek průměrného růstu výdajů v oblasti informačních technologií. Cloud je prostě v kurzu!
Foto: Gerd Altmann, PixabayNa růstu výdajů na služby cloudů se podílí několik zásadních faktorů. Prvním z nich je podle analytiků stále častější přijímání strategie „cloud first“, tedy cloudu jako primárního způsobu řešení IT potřeb organizací. Nutno ovšem dodat, že tato strategie se nemusí v každé organizaci nutně hned týkat všech IT služeb. U řady z nich se stále dává přednost stávajícímu „klasickému“ modelu poskytování IT služeb.
Analytici IDC věří, že trh s cloudovými službami se dostává do situace, kdy zde lze očekávat širokou škálu inovací – doslova explozi nových řešení postavených na cloudu. Mnohá z těchto řešení podle nich budou zaměřena na určité odvětví průmyslu. Cloudové služby se při tomto rychlém růstu rychle dostanou do téměř každého segmentu trhu, ať už jde o trhy B2B, tedy ty mezi firmami, nebo B2C, tedy směrem ke koncovým zákazníkům.
Svou roli při růstu využívání cloudu sehrají nepochybně i další aktuální fenomény rozvoje IT. Cloudové služby lze snadno využívat z mobilních zařízení a do cloudů se budou nepochybně často ukládat data z takzvaného internetu věcí. Hlavním důvodem je, že tento přístup klientům výrazně usnadňuje analýzu velkých objemů dat pocházejících z různých zdrojů.
Pozornost firem lákají i nové služby poskytované z cloudu. „IDC očekává, že se během následujících čtyř až pěti let komunita vývojářů (pro cloud) ztrojnásobí a současně zdesetinásobí počet nových řešení založených na cloudu,“ říká Frank Gens z IDC. „Mnohá z těchto řešení se stanou strategičtějšími, než kdy bylo klasické IT,“ dodává.
Dominovat trhu veřejného cloudu budou podle IDC i nadále služby typu SaaS, tedy software poskytovaný jako služba, kterému se vloni patřilo získat cca 70 % z výdajů na cloudové služby. Je tomu tak prostě proto, že většina uživatelů vyžaduje služby právě na této úrovni - tedy poskytování kompletní služby.
Druhá příčka stále patří a bude patřit službám typu IaaS, tedy infrastruktura jako služba. Zde je poskytována výpočetní kapacita, úložné systémy apod.
Největší růst ovšem podle IDC zaznamenají služby typu PaaS, tedy platforma jako služba a také služby pro ukládání dat. Proč? právě kvůli poptávce ze strany vývojářů nových cloudových služeb a díky využívání cloudu pro analýzy velkých objemů dat.
Technologie cloudu mají ohromný potenciál. „Veřejné a soukromé cloudy reprezentují výpočetní továrny a sklady digitálního obsahu v éře (současné) třetí platformy IT,“ poznamenává Richard Villars z IDC. „Ať už jsou vlastněny, nebo jsou pronajímány od poskytovatele služeb, cloudová prostředí jsou strategickým majetkem, na který musejí organizace všech typů spoléhat, když chtějí bezprecedentní rychlostí a v bezprecedentním měřítku uvádět nové služby,“ dodává Villars.
Efektivní využití cloudu bude podle Villarse i dalších analytiků jednoznačně zásadní konkurenční výhodou. A v současném velmi konkurenčním prostředí může být tato výhoda už v poměrně krátkém časovém horizontu pro mnohé firmy otázkou přežití.
Jen málokteré téma je v oblasti takzvaných informačních technologií tak populární, jako cloud computing. Může to znít složitě, ale dá...