O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Informační povinnost českých firem nikdo nekontroluje, to se ale zřejmě změní

Termín pro zveřejnění finančních výkazů firem za rok 2017 se blíží, přesto výsledky svého hospodaření doposud nezveřejnila většina společností. Za rok 2016 účetní dokumenty do sbírky listin neuložilo dokonce 65 procent firem. Ani jednou za posledních šest let informační povinnost nesplnilo 25 procent, tedy více než 124 000 subjektů. Statistiku zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

„Stát se doposud nezabýval efektivním a systematickým vynucováním povinnosti firem zakládat účetní dokumenty do sbírky listin, čehož podnikatelé v masivním měřítku využívali a dlouhodobě se plnění informační povinnosti záměrně vyhýbali. To by ale mohl změnit vládní návrh novely zákona o obchodních korporacích. Zřejmě v důsledku projednávané novely zákona o obchodních korporacích v posledních týdnech sledujeme masivní nárůst nově zveřejněných finančních výkazů ve sbírce listin, a to i za několik let zpětně,“ říká ředitel Bisnode Jiří Skopový s tím, že za poslední čtyři měsíce podíl firem, které nezveřejnily finanční výkazy za rok 2016 klesl o 4,4 procentní body z 69,15 % na 64,77 %.

„Situace je ale stále velmi tristní, protože vytváří nerovné podmínky pro podnikání a paradoxně škodí poctivým podnikatelům, kteří své zákonné povinnosti plní,“ dodal Jiří Skopový z Bisnode.

„Nadační fond dlouhodobě sleduje dodržování informační povinnosti, resp. upozorňuje na její nedodržování. Podali jsme mnoho podnětů k soudům, které následně sjednaly nápravu. Vzhledem k tomu, že se toto týká ve velké míře i společností, které čerpají prostředky ze státního rozpočtu, může docházet k „odklánění“ nemalých veřejných prostředků. Proto je dle našeho názoru nezbytné, aby se firmy, které tuto povinnost nedodržují, resp. dodržují jen naoko, nemohly účastnit veřejných zakázek a zabránilo se tak možnému korupčnímu jednání,“ doplnil Karel Škácha, ředitel Nadačního fondu proti korupci.

Novela také počítá s možností zrušit firmu bez likvidace, pokud nezaloží do sbírky listin účetní závěrky za dvě po sobě jdoucí účetní období a není-li zároveň možné jí doručit výzvu ke splnění povinnosti založit chybějící účetní závěrky do sbírky listin. „Od tohoto kroku si stát slibuje vyčistit obchodní rejstřík od spících firem, které nevykazují žádné podnikatelské aktivity. Doufejme, že tato očekávání budou vyslyšena,“ dodává Škácha.

Podle interní metodiky Bisnode je v ČR 102 400 spících firem, což je zhruba pětina z celkového počtu registrovaných firem. Účetní závěrku za poslední dva roky 2016 a 2015 nepublikovalo téměř 233 000 společností, zatímco ani jednou v období 2011 až 2016 účetní dokumenty do sbírky listin nevložilo přes 124 000 společností.


(16. 7. 2018 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4100)