O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Individuální konta pojištěnce v ČSSZ: Zjistěte vše on-line

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) úspěšně realizovala rozvojový projekt registru individuálních kont pojištěnců. On-line tak lze získat třeba náhled na informativní osobní list důchodového pojištění, potvrzení o bezdlužnosti fyzických osob – OSVČ a zaměstnavatelů nebo informace o stavu průběhu vyřizování žádosti o dávku nemocenského pojištění.

Důvodem k realizaci projektu byla podle zástupců ČSSZ pokračující digitalizace dokumentů pro provádění agendy sociálního zabezpečení v elektronické podobě, protože tyto úkony byly předpokladem vzniku individuálních kont pojištěnců.

Proces vytěžování, kontroly a konsolidace dat zajišťovala ČSSZ vlastními pracovníky pomocí na míru vytvořené aplikační podpory. Správnost se rovněž ověřovala proti základním registrům veřejné správy. V rámci této konsolidace se zkontrolovalo přes 8,8 milionu individuálních kont pojištěnce a bylo opraveno 6 milionů datových vět u 3 milionů kont.

Individuální konta

Konsolidovaná individuální konta pojištěnce mohla být uložena do nově vybudovaného registru, který umožní jejich automatickou aktualizaci v případě, že dojde ke změně v údajích o pojištěnci, na základě nově příchozích dokladů a průběžné opravy chybných datových vět.

Vůbec prvním z výstupů projektu bylo již v roce 2011 zprovoznění call centra jako telefonické podpory pro klienty, kteří využívají elektronické podávání formulářů a upřednostňují elektronickou komunikaci s úřadem. Pracovníci call centra zodpovídají podle zástupců ČSSZ v průměru 3 tisíce hovorů měsíčně.

On-line informace z ČSSZ: Pro firmy i pro občany

Založením registru individuálních kont pojištěnce byl vytvořen předpoklad pro plnohodnotné využívání on-line služby „přehled dob pojištění“, kterou nabízí ePortál ČSSZ. Klient - občan - tak již před odchodem do důchodu může mít k dispozici informativní přehled o dobách pojištění a náhradních dobách pojištění evidovaných v ČSSZ, aniž by byl omezován možností pouze 1x za rok o něj požádat. Tato služba je veřejnosti zpřístupněna od dubna 2014.

Webový ePortál ČSSZ, kde lze on-line zjistit například informace o stavu pohledávek na pojistném a penále pro právnické osoby, získat potvrzení o bezdlužnosti právnických osob, získat náhled na informativní osobní list důchodového pojištění, potvrzení o bezdlužnosti fyzických osob – OSVČ a zaměstnavatelů nebo informace o stavu průběhu vyřizování žádosti o dávku nemocenského pojištění najdete zde. K jeho použití je třeba disponovat datovou schránkou.

Projekt podle zdrojů ČSSZ přišel na více než 96 milionů Kč a byl spolufinancovaný z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.


(29. 5. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1158)