Je zřejmé, že diskriminace spotřebitele je velmi problematická záležitost, která se zpravidla prokazuje velmi nesnadno; v některých případech spotřebitelé považují za diskriminaci i jednání, na které má prodávající právo a nelze je za diskriminaci považovat, v jiných případech si diskriminační jednání nechají líbit, takže se o něm kontrolní orgán nedoví a nemůže takové jednání postihnout. ČOI nedávno potrestala pět případů diskriminace. O co šlo?
Od července do září roku 2013 bylo v rámci kontrolní akce ČOI provedeno celkem 269 kontrol, při nichž se vedle prověřování, zda nedochází ze strany prodávajících k diskriminaci spotřebitelů, současně kontrolovalo, jak prodávající plní další povinnosti, které jim vyplývají z ustanovení obecně závazných právních předpisů dozorovaných Českou obchodní inspekcí.
Porušení právních předpisů inspektoři zjistili v 97 kontrolovaných provozovnách (tj. ve 36,1 %), z toho podezření na některou z forem diskriminace spotřebitele prokázali v 5 případech (1,9 %).
Ve třech případech zjistili kontroloři ČOI bezdůvodné omezení věkové hranice pro účast na pořádaných zájezdech, nabízených při předváděcích prodejních akcích. Ve zbylých 2 případech pak byli spotřebitelé v provozovnách veřejného stravování diskriminováni obsluhujícím personálem - odmítnutí prodat pouze nápoj v době podávání obědů a odmítnutí prodat dětskou porci dospělému spotřebiteli. Uvedené problémy byly zaznamenány v krajích Plzeňský a Karlovarský a Jihomoravský a Zlínský.
Na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů bylo v rámci kontrolní akce pravomocně uloženo v hodnoceném období 85 pokut v celkové výši 279 500 Kč. Tyto počty pokut a jejich výše se vztahují především k dalším porušením obecně závazných právních předpisů, která byla v rámci kontrol zjištěna.
Vedle obecného zaměření na všechny formy diskriminace byly v rámci této kontrolní akce podrobněji sledovány rovněž tři samostatné oblasti možného diskriminačního jednání podnikatelů, a to formou rasové diskriminace, diskriminačního používání dvojích cen a diskriminace handicapovaných osob.
Problematika rasové diskriminace byla prověřena v průběhu 75 kontrol, podezření na rasovou diskriminaci se nepotvrdilo ani v jednom případě. Se zaměřením na diskriminační používání dvojích cen bylo provedeno celkem 94 kontrol a diskriminační jednání nebylo zjištěno ani v jednom případě. Na diskriminaci handicapovaných osob pak bylo zaměřeno 27 kontrol, a rovněž při těchto kontrolách nebylo podezření na diskriminační jednání prokázáno.