O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

I mobilní telefony a tablety je třeba ve firmě hlídat

Chytré telefony a tablety se stávají stále významnější skupinou koncových IT zařízení v organizacích. Jestliže počítače běžně spravuje IT oddělení, u mobilních zařízení ještě v mnoha organizacích panuje nejistota: Je třeba je spravovat? Kdo by to měl dělat? Mají si zaměstnanci nosit vlastní zařízení a z nich přistupovat k firemním datům?

Mobilní zařízení je třeba v rámci firmy spravovat stejně zodpovědně, jako klasická PC a notebooky.
Mobilní zařízení je třeba v rámci firmy spravovat stejně zodpovědně, jako klasická PC a notebooky.
Základní odpovědi jsou snadné: Ke správě mobilních zařízení je v organizacích třeba přistupovat stejně zodpovědně, jako ke správě počítačů. Aby byla zajištěna efektivita jejich využití – a aby nebyla ohrožena firemní data – je třeba stanovit určitá pravidla a ta určitým způsobem vynucovat. Ať už jde o způsob přístupu k firemním datům, délku hesla, nebo třeba o to, co se stane, když zaměstnanec zařízení ztratí.

Správa typicky padá na bedra IT oddělení a pokud je přijata za svou strategie BYOD (dovolující přinést a používat soukromá zařízení pro pracovní účely), je třeba na donesená zařízení aplikovat taková bezpečnostní pravidla, aby nevznikalo pro firmu nadměrné riziko zneužití nebo ztráty dat.

Naštěstí moderní nástroje MDM pro správu mobilních zařízení dokážou mnoho starostí vzít na svá bedra. Lze s nimi vynucovat určitá pravidla (třeba: Smí se na mobilních telefonech používat fotoaparát? Jak silné heslo musí zaměstnanec používat? Jaké aplikace smí instalovat? Odkud smí k datům přistupovat?), ale i provádět vybrané typy akcí – mimo jiné třeba právě vymazání dat při ztrátě přístroje.

Více než jen správa

Řešení typu MDM nabízí řada firem – a jednotlivé produkty se pochopitelně výrazně liší svými vlastnostmi. Podle nároků v každé konkrétní firmě je pak třeba zaměřit se na ty podstatné.

Užitečná je nepochybně integrace s dalšími podnikovými produkty, schopnost podpořit správu změn nebo zajistit snadné upgrady a migrace. Koncoví uživatelé zřejmě mnohdy ocení třeba takzvaný single sign-on (jedno přihlášení platící pro všechny aplikace, a to při zachování maximální bezpečnosti), bezpečný přístup k firemnímu e-mailu, podporu spolupráce více zaměstnanců nad sdíleným obsahem apod.

Komplexní řešení pro podnikovou mobilitu mohou řešit i otázky bezpečného přístupu k webovým stránkám, bezpečné úložiště pro firemní data na mobilním zařízení, ukládání dat do cloudů různých dodavatelů nebo třeba sociální funkcionality napříč aplikacemi, což může přinést výrazné zefektivnění spolupráce zaměstnanců.

Jak řešit výběr dodavatele

Jak si se správou poradit? Charles Brett, analytik společnosti Freedom Dynamics, v rozhovoru pro náš sesterský magazín BusinessIT.cz mimo jiné radí:

Nikdy neuzavírejte v oblasti mobilních řešení dlouhé kontrakty - oblast MDM se rychle mění a mohlo by se stát, že vám za dva roky u vašeho dodavatele bude bolestně chybět něco nového, co další dodavatelé nabízejí. Nenechte se uvěznit v jednom řešení. Pokud možno dávejte přednost řešením typu PaaS, ať už realizovaným in-house nebo externě. Kupujte službu, ne vybavení – budete flexibilnější. A určitě nechte MDM řešit odborníky z dodavatelských firem, neřešte to vlastními silami. Proč? Dodavatelé úzce spolupracují s výrobci mobilních operačních systémů a výrobci smartphonů a jsou schopni reagovat na jejich updaty a upgrady, což vy nebudete, nebo to bude velmi drahé.

Asi netřeba dodávat, že výhodou může být zaměření na odvětví, ve kterém podnikáte, a to přesto, že základní vlastnosti MDM řešení jsou poměrně univerzální. Některé doplňkové branžové funkce vám ale mohou pomoci využívat a spravovat vaše mobilní zařízení ještě efektivněji.


(6. 10. 2014 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Chytré telefony a tablety: Využijte nové příležitosti pro byznys

Jaké jsou dnes hlavní trendy v oblasti mobilních telefonů a tabletů - a čím jsou důležité pro firmy? Jak může...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1445)