Informace o poklesu úrokových sazeb hypoték je již evergreenem. Jak se jim ale daří z jiných úhlů pohledu? Ano - i v prvním prázdninovém měsíci úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu mírně klesly. Ve srovnání s červnem je ale menší zájem o hypotéky. A poklesl i zájem o refinancování.
Průměrné sazby hypoték se podle Fincentrum Hypoindexu dostaly na 2,723 procenta. I když jsou úrokové sazby letos nižší než minulý rok, klientů ubývá. Může za to podle jeho zástupců menší počet refinancovaných hypoték.
Banky poskytly v sedmém měsíci letošního roku podle stejného zdroje 8 352 úvěrů. Lidé si sjednali hypotéky v celkovém objemu 14,12 miliard korun, což je o jednu miliardu méně, než tomu bylo v červnu. Po měsíci znovu klesla průměrná výše úvěru z 1,7 milionu korun na 1,690 milionu korun.
„Ani v prázdninovém čase se nezastavil kolotoč nových akčních nabídek. Rychlost poklesu sazeb sice oproti jarním měsícům polevila, pevné dno se však stále zdá mimo dohled. S debatou o prodloužení závazku ČNB udržovat uvolněnou měnovou politiku navíc získávají banky čas si rozmyslet, kam až jsou ochotny sazby stlačit,“ uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.
Od začátku letošního roku jsou banky povinny ČNB hlásit, kolik hypoték je nových a kolik refinancovaných. Z výsledků vyplývá, že letošní rok je ve znamení nových hypoték a refinancované úvěry zůstávají spíš v pozadí.
Letos podle dostupných údajů bylo za první pololetí poskytnuto 21 procent refinancovaných úvěrů. Jen třetina klientů, kterým končilo fixační období, se rozhodla převést svou hypotéku k jiné bance.
„První nabídka banky je většinou sestavena s dostatečným prostorem k vyjednávání – banky se logicky snaží vydělat a nemají důvod nabízet nižší sazbu, když existuje šance, že klient přijme i vyšší nabídku. Většinou není pro lepší sazbu nutné úvěr refinancovat – banky si začínají uvědomovat, že získat nového klienta je dražší, než udržet současného,“ dodává Rajdl.