O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Hypotéky v Česku i v krizi trhají rekordy

Podmínky pro pořízení hypotéky jsou příznivé. Průměrná úroková sazba hypoték klesla pátý měsíc v řadě, a tak byl zájem o financování bydlení úvěrem v srpnu rekordní. To potvrzují také data Central Group, podle nichž podíl lidí kupujících na hypotéku letos vzrostl oproti stejnému období o bezmála 5 procentních bodů na 40 procent. Průměrná výše hypotéky u Central Group letos dosáhla 4,86 milionu, to je o půl milionu více než loni. Přinášíme vám komentář Michaely Tomáškové, výkonné ředitelky Central Group.

Nejčastěji si bydlení na hypotéku podle statistik Central Group pořizují lidé ve věku 31 až 40 let. Ti tvoří více než třetinu všech zájemců o úvěr, konkrétně 36 procent. V době, kdy například v Praze cena za metr čtvereční nového bytu už takřka všude překračuje hranici 100 tisíc, je trvající pokles úrokových sazeb skvělou zprávou.

Pozitivní je také pokrok, který se odehrál v úterý ve Sněmovně. Prošel v ní totiž upravený návrh, který vedle zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti zachovává i odpočty úroků u hypoték. To je důležité hlavně z toho důvodu, že možnost odpočtu je de facto jediná reálná podpora nového bydlení. Zrušení daně z nabytí nemovitosti má totiž dopad jen na starší byty.

Podpora nového bydlení je důležitá i pro rozpočet. Jen v Praze stát z každého průměrného nového bytu inkasuje téměř milion korun na DPH. To je téměř šestkrát více než v roce 2007, kdy pro nové byty platila ještě daň pětiprocentní. Od té doby rostla a zastavila se až na současných 15 procentech. Snížení DPH na 10 procent, které dlouhodobě navrhujeme, by se nepochybně pozitivně promítlo do konečných cen bytů a umožnilo dosáhnout více lidem na vlastní bydlení.

Michaela Tomášková, výkonná ředitelka, CENTRAL GROUP a.s.


(27. 10. 2020 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5587)