O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Hypotéky letos zdraží: Jak získat co nejlepší podmínky

Developeři jsou ohledně letošních prodejů optimističtí, zástupci Fincentra ale varují, že úrokové sazby hypotečních úvěrů v roce 2014 historická minima rozhodně atakovat nebudou. Mírný růst sazeb, který podle nich odstartoval v polovině roku 2013, zřejmě setrvá i v roce 2014. Splátka dvoumilionové hypotéky se splatností 20 let by se mohla u nově sjednaných úvěrů zvýšit měsíčně o 200 až 500 korun. O vlivu na trh nemovitostí lze ovšem zatím jen spekulovat.


Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex získali spotřebitelé v roce 2013 (leden-listopad) u nově sjednaných či refinancovaných hypoték v průměru úrokovou sazbu 3,05 % p.a. Výrazně nižší sazby přitom spotřebitelé podle zástupců Fincentra mohli získat v 1. polovině roku, od července pak průměrně poskytnuté sazby pozvolna rostly.

„Úrokové sazby neporostou razantně, některé makroekonomické faktory se do růstu projevily již v závěru roku 2013. Pozvolný růst o několik desetin procentního bodu však v roce 2014 nelze vyloučit,“ uvádí Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Jak se projeví růst úrokových sazeb hypoték

Zdánlivě nízký růst sazeb však může znamenat nezanedbatelný zásah do rodinného rozpočtu. Pokud například klient refinancuje dvacetiletou hypotéku na 2 miliony korun po skončení roční doby fixace a ze stávajících 3,05 % získá sazbu 3,25 %, zvýší se měsíční splátka řádově o 200 Kč. Během celé doby splatnosti hypotéky tak může i mírná změna úrokových sazeb znamenat růst nákladů na financování bydlení v řádu několika desítek tisíc korun.

Jak získat co nejlepší podmínky hypotéky

„Období historických minim úrokových sazeb hypoték skutečně končí. O to důležitější je, aby byli klienti chytří, dobře vybírali a nechali si poradit,“ říká Monika Hrušová, šéfredaktorka odborného portálu Fincentrum Hypoindex. „Klient by neměl přistoupit hned na první nabídku banky, ta si vždy nechává určitý prostor pro případnou slevu. Vyplatí se srovnávat nabídky více bank, zkusit s bankou vyjednávat, a hlavně si nechat poradit od nezávislého odborníka. Je chyba nevyužít služeb kvalitního finančního poradce, klientům může porovnáním nabídek a jednáním s bankou nejen ušetřit nemalé peníze, ale také mnoho hodin času,“ dodává.

Ze zkušeností Fincentra prý plyne, že klient dobrého finančního poradce může získat porovnáním nabídek běžně o 0,2 procentního bodu lepší úrokovou sazbu, než činila první nabídka, kterou od banky získal. Nejsou prý výjimečné případy, kdy se finálně vyjednaná úroková sazba liší od té prvně nabídnuté i o 1 procentní bod. Nutno ovšem dodat, že Fincentrum patří k největším zprostředkovatelům hypoték na českém trhu.


(9. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(537)