O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2022
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2022
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Hypotéka na rozestavěnou nemovitost

Jaké jsou podmínky získání hypotéky na rozestavěnou nemovitost a co se od roku 2014 v tomto směru změnilo?

Vyhlédli jste si rozestavěnou nemovitost a nejste si jistí, zda banky hypotéku na rozestavěnou nemovitost vůbec poskytují? Pokud se vám zalíbil nedostavěný rodinný dům a jste pro hypoteční banku atraktivním klientem, mezi vámi a hypotékou nestojí nic v cestě. Tedy tak tomu bylo ještě minulý rok.

Jak fungovalo poskytování hypoték na rozestavěné nemovitosti ještě donedávna

Pokud koupíte rozestavěnou nemovitosti a ručit budete touto nemovitostí, banka po vás bude požadovat, abyste nemovitost ideálně do 2 let dostavěli. Banka si na pomoc přivolá znalce, který na základě tzv. budoucí ceny nemovitosti stanoví maximální výši hypotéky. Máte možnost vzít si úvěr, jak na koupi samotné nemovitosti, tak na její následnou dostavbu. V případě ručení jinou dostavěnou nemovitostí odpadá nutnost nemovitost dokončovat. Půjčujete si peníze pouze na samotnou koupi nemovitosti. Smluvní znalec banky pak určí maximální výši hypotéky dle ceny nemovitosti, kterou dáte bance do zástavy. Nemovitost chci dostavět, jaké dokumenty po mě banka bude vyžadovat? Tak například kupní smlouvu k rozestavěné nemovitosti, potvrzení o příjmech, rozpočet prací, odhad ceny nemovitosti. Banka si sama obstará výpis z katastru nemovitostí či výpis z úvěrového registru.

Pohled na rozestavěné nemovitosti změnila novela občanského zákoníku

Čerpání úvěru na rozestavěnou nemovitost nebylo do předchozího roku 2013 sebemenším problémem. Novela občanského zákoníku, která vešla v platnost od 1. 1. 2014 však čerpání úvěru rozestavěných nemovitostí komplikuje.  Největší změna proběhla v chápání staveb na pozemcích. Aktuálně je totiž stavba brána jako součást pozemku, na kterém vyrůstá. Nejedná se tak už o dvě rozdílné části, jak tomu bylo až do loňského roku.

Kde mohou nastat komplikace? Problém nastává, pokud máte rozestavěnou stavbu na pozemku, který není váš. Takové stavby není možné v rámci hypoték použít jako zástavu. Nový zákoník také komplikuje poskytování hypotečních úvěru na stavby, které již byly zahájeny. Pokud uvažujete o hypotečním úvěru pro rozestavěnou nemovitost, pohlídejte si podmínky, které musí tato stavba splňovat. Ta musí například dojít do takového stádia, aby jí katastrální úřad považoval za stavbu. To se děje v případě, že obvodové stěny stavby se tyčí alespoň do musí být do výše prvního nadzemního patra.


(4. 8. 2014 | Hypotekapowebu)


Autorem tohoto textu není redakce těchto webových stránek, ale jeden ze čtenářů/ek: Hypotekapowebu

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2022 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1349)