Hrozba ztráty dat po kyberútoku je větší, než kdy jindy
Raketově rostoucí objem spravovaných dat, využívání cloudových technologií či zvyšující se počty zaměstnanců pracujících z domova. To jsou jedny z příčin, které podle firem vedou k většímu riziku ztráty dat při kybernetických útocích. Téměř dvě třetiny společností z celého světa dotázaných v průzkumu Dell Technologies se obávají, že stávající opatření na ochranu dat nebudou dostačovat k obraně proti kybernetickým hrozbám.
Podle zjištění studie 2021 Global Data Protection Index (GDPI) společnosti Dell Technologies dnes firmy v oblasti ochrany dat čelí řadě problémů v souvislosti s neustálou hrozbou vyděračského softwaru a využitím nových technologií, jako jsou nativně cloudové aplikace, kontejnery Kubernetes a umělá inteligence. Také srpnový průzkum IDC potvrdil, že třetina dotázaných subjektů z celého světa v uplynulých 12 měsících zaznamenala útok vyděračským softwarem nebo průnik, který zablokoval přístup do systémů či k datům.
Aktuální průzkum Dell Technologies navíc odhaluje, že firmy samy cítí slabiny a nedostatečnost svých systémů:
- Firmy dnes spravují více než desetinásobný objem dat oproti stavu před pěti lety – zatímco v roce 2016 to bylo 1,45 petabytu, v roce 2021 to je 14,6 petabytu.
- Podle studie se 82 % respondentů domnívá, že jejich stávající řešení na ochranu dat nebudou zcela pokrývat budoucí požadavky. Obavy jsou to opodstatněné – více než 30 % dotázaných v uplynulém roce zaznamenalo ztrátu dat a téměř polovina (45 %) neplánovaný výpadek systémů.
- Téměř dvě třetiny IT manažerů (62 %) se obávají, že stávající firemní opatření na ochranu dat nebudou dostačovat k obraně proti škodlivému a vyděračskému softwaru a 74 % shodně uvádí větší náchylnost ke ztrátě dat při počítačových útocích v souvislosti s nárůstem počtu zaměstnanců pracujících z domova.
- Více než dvě třetiny (67 %) respondentů vyjadřují nejistotu, zda by v případě destruktivního počítačového útoku bylo možné veškerá důležitá podniková data znovu obnovit.
- Bezmála dvě třetiny (63 %) účastníků studie se domnívají, že nové technologie, jako jsou nativní cloudové aplikace, kontejnery Kubernetes, umělá inteligence či strojové učení, představují z hlediska ochrany dat významné riziko. Absence řešení na ochranu dat pro tyto nové technologie byla uváděna jako jeden ze tří nejvážnějších problémů, s nimiž se podniky v tomto směru potýkají.
- Průměrné náklady způsobené ztrátou dat v posledních 12 měsících se u podniků využívajících bezpečnostní řešení od různých dodavatelů blíží čtyřnásobku oproti firmám, které vsadily na jediného dodavatele.
„Uvědomujeme si, že v sázce je více než kdy dříve a že úkol ochránit data ještě nebyl náročnější. Vyděračské útoky mohou mít pro jednotlivce i podniky katastrofické následky, ale přijmout předem porážku není řešení,“ uvedl Jeff Boudreau, prezident a generální ředitel divize infrastrukturních řešení společnosti Dell Technologies.
(5. 10. 2021 | redakce2)