O hromadné propouštění se jedná tehdy, pokud během 30 dnů dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď minimálně 10 lidí. V podniku se 101 až 300 pracovníky aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí. V únoru 2014 nahlásilo hromadné propouštění celkem 13 zaměstnavatelů a tento krok se dotkne 593 jejich zaměstnanců. Vyplývá to z nejnovějších informací Úřadu práce ČR (ÚP ČR).
Nejvíce podniků se chystá propouštět v Praze. Nejvyšší počet lidí, kteří přijdou o práci, hlásí Krajská pobočka ÚP ČR v hlavním městě a ve Zlínském kraji. Firem, které se rozhodly snížit počet pracovníků v režimu hromadného propouštění, bylo v únoru o 4 méně než v lednu a o 31 méně než před rokem. Klesl také počet lidí, kteří takto přijdou o práci - meziměsíčně o 1 060 pracovníků a meziročně o 567 zaměstnanců.
Pokud tedy v titulku naznačujeme, že letos hromadné propouštění nehrozí, není to celá pravda. Pokud ale bude nastolený trend pokračovat, bude se hromadně propouštět výrazně méně...
Nejvíce zaměstnavatelů - 6, kteří nahlásili v únoru hromadné propouštění, bylo v Praze. A v hlavním městě je i nejvíce lidí, kterých se toto opatření dotkne – celkem 340. Druhým nejvíce postiženým regionem je pak Zlínský kraj, konkrétně Vsetín, kde přijde v brzké budoucnosti o práci 74 zaměstnanců.
„Množství zaměstnavatelů, kteří ÚP ČR nahlásili hromadné propouštění, je za poslední rok nejnižší. Stejně jako celkový počet zaměstnanců, jichž se rozhodnutí těchto společností bude týkat,“ upozorňuje generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková a zároveň dodává: „Věřím, že je to projev počínajícího obratu nebo alespoň stabilizace na trhu práce. Máme informace, že někteří zaměstnavatelé počítají s rozšířením výroby a vytvořením nových pracovních míst. I když jsou to zatím signály ojedinělé.“
Jak už bylo zmíněno v úvodu, o hromadné propouštění se jedná tehdy, pokud během 30 dnů dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď minimálně 10 lidí. V podniku se 101 až 300 pracovníky aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí. Před tím, než dá zaměstnavatel výpovědi jednotlivým zaměstnancům, musí o svém záměru písemně informovat, a to nejpozději 30 dní předem, odborovou organizaci, radu zaměstnanců a také příslušnou krajskou pobočku ÚP ČR podle místa činnosti firmy.
Ve zprávě je firma povinna uvést důvody a termíny hromadného propouštění, celkový počet zaměstnanců a zároveň počet a profesní složení lidí, kterých se bude propouštění týkat. V neposlední řadě musí informace obsahovat i údaje o odstupném, případně dalších právech takto postižených pracovníků. Současně musí zaměstnavatel předložit návrh kritérií, na jejichž základě proběhne výběr těch, kteří dostanou výpověď.
Jakmile Úřad práce ČR obdrží informaci o hromadném propouštění, je podle svých zástupců připraven pomoci zaměstnancům ještě v době, než k němu fakticky dojde. V rámci mobilních poradenských středisek, která založí buď přímo v daném podniku, nebo na určeném kontaktním pracovišti příslušné krajské pobočky ÚP ČR, poradí jeho zaměstnanci lidem, jak dále postupovat. Proberou s nimi jejich konkrétní situaci, seznámí je s nabídkou volných pracovních míst a pomohou například také s výběrem vhodné rekvalifikace či jim podají informace o sociálních dávkách a zákonných podmínkách nutných pro jejich přiznání. Úřad práce ČR spolupracuje v tomto ohledu také se zaměstnavateli, kraji a obcemi. Možností je hned několik.