O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Hrazení nepokrytých nákladů jako podpora podnikatelů a firem

Podnikatelé ve stravovacích službách, krátkodobých a rekreačních ubytovacích službách, prádelny, cestovní agentury a kanceláře, organizátoři sportovních, kulturních, konferenčních, veletržních a dalších akcí včetně podnikatelských subjektů z navazujících technických služeb - právě na tyto subjekty je zacílena nově ohlášená podpora vlády v souvislosti s epidemií Covid-19.

Programu COVID Nepokryté náklady

Od 31. března do 17. května 2022 budou moct podnikatelé z vybraných sektorů žádat o podporu z programu COVID – Nepokryté náklady – Sektorová podpora. Žádosti se budou, stejně jako u předchozích výzev, podávat prostřednictvím informačního systému AIS MPO. Požádat o dotaci mohou podnikatelé z oblasti stravovacích služeb, krátkodobých a rekreačních ubytovacích služeb, prádelny a cestovní agentury a kanceláře. Podpora se vztahuje i na pořadatele a organizátory sportovních, kulturních, konferenčních, veletržních a dalších akcí včetně navazujících technických služeb.

„Držíme slovo a vyhlašujeme program COVID - Nepokryté náklady - Sektorová podpora. Adresně tak pomůžeme podnikatelům, které byly na přelomu roku 2021 a 2022 nejvíce zasaženy opatřeními proti šíření pandemie COVID 19. Jedná se především o firmy působící v oblasti cestovního ruchu jako jsou například hotely, restaurace či cestovní agentury a kanceláře, v oblasti pořádání akcí pak mohou žádat například organizátoři sportovních, kulturních akcí či veletrhů. Tito podnikatelé mohou v rámci výzvy získat dotaci podle druhu činnosti až 1,5 milionu, respektive 3 mil. Kč,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Výzva pro vybrané sektory

Výzva pro vybrané sektory se týká dvou skupin podnikatelských subjektů rozdělených podle oblastí podnikání. První z nich tvoří podnikatelé ve stravovacích službách, krátkodobých a rekreačních ubytovacích službách, prádelny, cestovní agentury a kanceláře. Pomoc pro tuto skupinu žadatelů se vztahuje na období od 1. listopadu 2021 do 31. prosince 2021, kdy výše podpory činí 50 % nepokrytých nákladů za dané rozhodné období, maximální výše podpory činí 1,5 mil. Druhou skupinou jsou organizátoři sportovních, kulturních, konferenčních, veletržních a dalších akcí včetně podnikatelských subjektů z navazujících technických služeb. Tato druhá skupina žadatelů může žádat o 70 % nepokrytých nákladů vztahující se k rozhodnému období od 1. listopadu 2021 do 28. února 2022 a maximální výše podpory na žadatele činí 3 mil. Kč.

Oprávněný žadatel musí prokázat, že v roce 2019 (nebo 2018) činil jeho obrat z podporované podnikatelské činnosti více než 50 % z celkového obratu. Dále musí prokázat, že mu v rámci podnikatelské činnosti poklesl obrat za dané rozhodné období oproti srovnávacímu období (adekvátní období od roku 2018 do začátku pandemie) alespoň o 50 %.

Vyplácet prostředky chce MPO ihned po udělení notifikace Evropskou komisí.

Posečkání u odvodů DPH

Ministr financí Zbyněk Stanjura již dříve také rozhodl o prominutí úroků z prodlení a z posečkání na DPH, tedy o faktickém odložení plateb DPH až do 31. října 2022, a o mimořádném prominutí všech čtvrtletních záloh v roce 2022 na dani silniční pro podnikatele v autodopravě.

Generální pardon ministra financí je primárně reakcí na rostoucí ceny pohonných hmot, které následuje těsně po problematickém období pandemie Covid-19, a související jednání s podnikateli v dopravě. Odložení platby DPH je třeba oznámit finančnímu úřadu a potvrdit splnění podmínky pro odložení, tedy být podnikatelem v oblasti dopravy. Odložit je možné už únorovou platbu DPH splatnou k 25. březnu 2022. Čtvrtletní zálohy na silniční dani se po celý rok 2022 promíjí automaticky.

„Podnikatelům fakticky umožníme odložit platby DPH až o sedm měsíců. Zároveň nemusí celý rok platit zálohy na silniční daň, kterou navíc pro auta do 12 tun celou zrušíme. Pomůžeme tím dopravcům zlepšit jejich cash-flow v aktuálně složité situaci,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

Ministerstvo financí současně připravuje novelu zákona o dani silniční, která má z rozhodnutí vlády zrušit silniční daň u osobních automobilů a dodávek do 12 tun a sazby silniční daně pro nákladní vozidla nad 12 tun významně přiblížit minimům daným evropskou směrnicí o eurovinětě.


(30. 3. 2022 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Koronavirus a COVID-19: Zásahy vlády, dopad na ekonomiku

Koronavirus a COVID-19 jsou aktuálně nejvýznamnějšími tématy nejen běžné populace nebo zdravotníků, ale také podnikatelů a ekonomů. Jak dopadá šíření...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

https://www.pohrebnisluzba-hel-fi.cz/kontakty/praha-2.html ...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6425)