Hotely v Praze letos zdražují v průměru o 4 % na 2250 Kč za noc, čímž se řadí mezi šest evropských měst s nejrychlejším růstem výnosů na pokoj. Průměrná obsazenost pražských hotelů loni dosáhla 76,9 % a pokračovala tak v rostoucím trendu předchozího roku (2015) plného významných sportovních událostí a překonala i hodnoty předkrizového roku 2007. Plyne to z údajů PwC.
Dle studie PwC Trendy evropského hotelnictví 2017 a 2018 (European cities hotel forecast for 2017 and 2018) by měla obsazenost růst i v následujících letech. Letos by měla dosáhnout 78,2 % a v roce 2018 pak 78,5 %. Z pohledu hoteliérů by letos měla Praha patřit mezi šest nejzajímavějších měst v Evropě. Roční růst výnosů na jeden pokoj (tzv. RevPAR) by měl letos vzrůst o 5,5 %. Před Prahu se dostaly Porto (14,8 %), Dublin (8,7 %), Budapešť (6,8 %), Madrid (5,9 %) a Lisabon (5,6 %).
Průměrná cena za jeden hotelový pokoj v Praze dosáhla loni podle studie PwC 2169 Kč, letos podle předpovědi vzroste o necelá 4 % na přibližně 2250 Kč. Česká metropole však zůstane po Budapešti stále nejlevnějším ze sledovaných evropských velkoměst.
„Pražský hotelový trh těží z příznivého výhledu české i evropské ekonomiky. Navíc je Praha v rámci evropských metropolí vnímána mezi ty bezpečnější, což jí přidává body jak u turistů, tak i obchodních cestujících. Navzdory absenci významných sportovních či kulturních událostí rostla loni výnosnost pražských hotelů. Postarali se o ni zejména domácí návštěvníci, ale i zahraniční turisti, kteří dostatečně vykompenzovali pokles zájmu ze strany tradiční ruské klientely,“ říká Jan Musil, odborník PwC ČR na hotelnictví.
Luxusní hotelový segment je v české metropoli na vzestupu. Praha má v současné době okolo 50 pětihvězdičkových hotelů a přibližně 200 čtyřhvězdičkových. Několik nových bylo otevřeno a také zrekonstruováno. Významný dopad na pražský hotelový trh má i sdílená ekonomika, prostřednictvím krátkodobých pronájmů turistům. Zatím se však tento dopad nepodařilo přesněji vyčíslit.
„Růst hotelového trhu očekáváme po celý letošní rok. Posilující koruna by sice měla zahraničním návštěvníkům zdražovat ubytování, ale předpokládáme, že naopak ocení výhodu relativně bezpečné evropské metropole. Rostoucí poptávku asijských cestovatelů by měly podpořit i nové přímé letecké linky z Pekingu, Šanghaje a Chengdu. Do roku 2019 již nepředpokládám významný nárůst nových hotelových kapacit,“ dodává Jan Musil.