O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Hospodářská komora ČR: Varujeme před ekonomickými sankcemi

Hospodářská komora České republiky (HK ČR) apeluje na politiky České republiky, aby zvolili střízlivý postoj a postup během jednání o případných ekonomických sankcích vůči Ruské federaci. Upozorňuje přitom, že z pohledu českých podnikatelů přichází politické napětí v nejméně vhodnou dobu. Počet nových zakázek se podle ní začal zvyšovat, a firmy tak mohou po těžkém období konečně nastartovat růst. Právě Rusko a Ukrajina jsou podle jejích zástupců jedněmi z klíčových zemí pro generování zakázek českých exportérů.

Současný objem exportu do Ruské federace dosahuje podle HK ČR 116 mld. Kč. Rusko je navíc na prvním místě z mimounijních obchodních partnerů ČR. V případě Ukrajiny se jedná o 35 mld. Kč. Přes zdánlivě nevelký podíl na českém exportu (např. oproti 80 % podílu EU) jsou to však právě Rusko a Ukrajina, které vykazují v posledním období dvouciferné růsty a vytvářejí klíčový potenciál pro navyšování exportního objemu v portfoliu českých firem.

Vývozu do Ruska a na Ukrajinu tradičně dominují dopravní prostředky a energetika. Čeští podnikatelé však slaví úspěchy i v řadě dalších oborů, např. v dodávkách technologií pro těžbu nerostných surovin, ve zpracovatelském průmyslu, ale i při obnově železnic a silniční sítě.

Bleskový průzkum HK ČR

Podle bleskového průzkumu HK ČR by v případě uvalení ekonomických sankcí a možných následných odvetných opatření ze strany Ruska spolu s dalším zhoršením situace na Ukrajině byly české firmy zasaženy nejen v rozsahu výše uvedených objemů exportu, ale ohroženy by byly i české investice v tomto teritoriu.

Přestože k českým investicím v zahraničí neexistují sumarizační statistiky, kvalifikovaný odhad HK ČR ukazuje rozsah v řádech desítek miliard korun. V Rusku, ale i na Ukrajině operují stovky subjektů s českou majetkovou účastí. Celkově se tedy prý jedná až o cca 200 miliard korun, které by v nejbližším období byly ohroženy.

"Od našich členů z řad exportérů máme jasné signály o tom, že taková situace by pro řadu z nich byla likvidační, a to vzhledem k tomu, že jejich angažovanost na ruském, resp. ukrajinském trhu dosahuje více než 50% výroby. Další desítky miliard mohou české firmy ztratit kvůli reexportům svých výrobků do Ruska přes Německo, Nizozemsko a další země. Významnou roli již v tomto okamžiku hraje devalvace ukrajinské hřivny (cca o 30%) a ruského rublu (cca o 12%), která může výrazně zkomplikovat i realizaci stávajících zakázek českých firem v obou zemích," uvádí materiál HK ČR.

Pozor na pracovní místa

Ekonomickými sankcemi by podle HK ČR zároveň bylo ohroženo mnoho pracovních míst. Dle zjištění HK ČR by se v první fázi jednalo o cca 20 tisíc míst, ale sekundárně by efekt sankcí mohl zasáhnout až 50 tisíc pracovníků, protože na české exportéry je navázán značný počet subdodavatelů.

S ohledem na výše uvedené skutečnosti je podle zástupců Komory zřejmé, že stále reálnější hrozba ekonomických sankcí a pokračující nestabilita by významně zasáhla český export, který se jen pomalu vzpamatovává z krize.


(21. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(865)