O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Hodnotit životní úroveň podle majetku je zcestné

Dostalo se mi v poslední době do rukou několik zpráv o bohatství lidí v různých částech světa i několik komentářů, ze kterých by člověk mohl nabýt dojmu, že vyčíslený objem majetku je základním ukazatelem, na jehož základě lze hodnotit životní úroveň obyvatel. Má to ale háček – toto číslo ukazuje právě jen majetek...

Vážně tu nechci snižovat důležitost úspor nebo investic do akcií, dluhopisů nebo nemovitostí, které jsou ve všech zmíněných zprávách základem pro určení paramtru bohatství... Jen se bráním poměřovat jimi životní úroveň, jak to bohužel některé komentáře bez zaváhání dělají.

Mám před očima následující příklad: Dvě stejně vydělávající osoby, z nichž jedna žije skromně a většinu příjmu investuje, zatímco druhá si za své peníze dopřává cestování, dobrého jídla, kultury a dalších radostí života... V odstupech deseti let budeme měřit jejich bohatství a je zřejmé, jak to dopadne. Ale co ukazatel bohatství vypovídá o kvalitě jejich života? Máme se vážně pohoršovat nad chudobou toho, kdo peníze utratil za požitky, usuzovat na nespravedlivou nerovnost, ba budovat pro něj záchrannou síť?

Ano, je to na dlouhou diskusi - o odpovědnosti, objektivních měřítcích, životních prioritách, ale třeba i o možnostech nastavení sociálních systémů. Po pravdě - tak daleko tu nechci zajít. Jde mi jen o ty mnohdy zkreslené závěry na základě publikovaných ukazatelů bohatství, nebo, přesněji, majetku.

Jak už jsem psal – nic proti investicím – a nic proti nejrůznějším ekonomickým ukazatelům. Je tu jen jeden malý trabl: Dnešní (uspěchaná – ano, je to klišé) doba svádí k rychlým závěrům a tak jsou ony ukazatele velmi často zásadně dezinterpretovány. Mysleme na to vždy, když je zahlédneme - v našich informačních systémech či v médiích.

Léto, které si skutečně užijete,

(čímž si ovšem patrně zhoršíte některé ekonomické ukazatele)

vám přeje

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz


(7. 7. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1286)