O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Hledáte nadané zaměstnance? Možná spíš odejdou do zahraničí

Nadaní čeští studenti jsou ochotni odstěhovat se za prací do zahraničí. Každý třetí dokonce předpokládá, že během své kariéry vystřídá až šest různých států. S těmito, ale i dalšími výsledky přišel průzkum preferencí studentů z celého světa v oblasti zaměstnání, který se uskutečnil v rámci mezinárodní ekonomické soutěže KPMG International Case Competition.

Z průzkumu mezi studenty předních univerzit 28 zemí světa vyplývá, že devět z deseti studentů je připraveno začít profesní kariéru v zahraničí, pokud se naskytne atraktivní příležitost. Evropa a severní Amerika v preferencích vedou, třetí příčku zaujímá Asie. „V porovnání s ostatními státy jsou čeští studenti velmi kosmopolitní. Stěhování do zahraničí za prací jsou více otevření než například sousední Slováci či Němci. Odráží to dobu, kdy je práce v zahraničí téměř bez překážek a českým studentům se tato možnost zamlouvá. Většina z nich má již také zkušenost v podobě studia na některé ze zahraničních univerzit,“ říká Pavel Závitkovský, Partner odpovědný za nábor studentů, KPMG Česká republika.

Dvě třetiny studentů z celého světa za obor budoucnosti považují oblast technologií, uplatnění ale 44 procent nadále hledá ve financích. Svého zaměstnavatele si studenti vybírají nejčastěji podle toho, jaké profesní výzvy jim bude schopen poskytnout. Rozhodující je také pracovní prostředí, globální síť firmy a víra mladého člověka, že v dané pozici přispěje k pozitivní změně společnosti. „Zajímavé je, že mezi českými studenty nehrají při výběru roli reputace, různá ocenění, benefity či platové ohodnocení. Vyhledávanými hodnotami jsou naopak karierní příležitosti, kontinuální vzdělávání a důležitý je pro ně i pocit, že má jejich práce smysl a vede k viditelným změnám,“ konstatuje Závitkovský.

Jedno zaměstnání na celý život?

Více než čtvrtina všech dotázaných studentů je přesvědčená, že ve stejném zaměstnání nevydrží po celou dobu své kariéry. Každý čtvrtý student by to naopak uvítal, polovina dokonce uvádí, že je u nich možnost pracovat celý život pro jednu společnost pravděpodobná. U Čechů je tendence k pracovní mobilitě v případě lepší nabídky či nespokojenosti ještě vyšší. 62 procent uvedlo, že neplánuje zůstat u jedné společnosti po celou kariéru.

85 procent českých studentů má ale jasnou představu, jaké povolání by chtěli vykonávat. „Doba, kdy mladý schopný člověk léta překonává nespokojenost v jednom zaměstnání, již pominula. Výhradně společnosti, které jsou schopné nabídnout skutečně různorodé uplatnění a případně i zahraniční mobilitu, si nadanou generaci udrží,“ říká Pavel Závitkovský.


(20. 5. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1854)