O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Graf: Kdybyste v roce 2001 investovali 10 000 Kč, kolik byste měli dnes?

Přesně tahle otázka, ta z nadpisu, mi vrtala hlavou. Všude spousta krásných teorií, rady, jak vybrat akcie, komodity, reality, účty. Tak jistě, kdybyste věděli dopředu, které akcie půjdou nahoru a kde se bude stavět dálnice, tak zbohatnete snadno, ale co kdybyste investovali více méně náhodně? Do měn, zlata, akcií? Tak tady je graf, jak by to dopadlo.

Rovnou říkám, že nemám žádné ambice předestřít zde neprůstřelný graf a z něj dělat hlubokomyslné závěry. Prostě jsem se rozhodl, že 1. ledna 2001 investuji imaginárních 10 tisíc korun a 1. 7. 2013 se podívám, jak to dopadlo. Celou částku jsem investoval vždy do jednoho instrumentu, neřešil jsem minimální možnou investici, poplatky nebo to, jak investovat 10 tisíc Kč do indexu Nyse Composite New yorské burzy. Prostě jsem jen provedl takové mentální cvičení, abych viděl, jak by to mohlo dopadnout. A dopadlo by to tak:

investice_grafinvestice_graf

Je vidět, že na měnách bych byl zle v mínusu. Měny jako dlouhodobá investice - a jako spekulace proti koruně - prostě v roce 2001 nebyl dobrý nápad. Pak tu jsou americké burzy, podle indexů Nyse Composite a Dow Jones - a tady jsem zůstal na svých. Své v tom udělal samozřejmě kurs dolaru, který hrál proti téhle investici. Indexy sice rostly, ale pokles dolaru proti koruně je smazal.

Výborný nápad by byla investice do zlata: Z 10 000 Kč by bylo přes 30 tisíc. I do stříbra - tam bych měl lehce pod 30 tisíc Kč. Investice do indexu PX-Glob Pražské burzy by 10 tisíc cca zdvojnásobila. A při ponechání celé částky na imaginárním 4% účtu by znamenalo, že bych měl z 10 000 Kč něco přes 16 tisíc.

Investice do realit jsem neřešil, protože tam by to bylo ještě zapeklitější - lokalita, typ nemovitosti atd. A co taky koupíte za 10 tisíc, že jo :)?

Jak jsem říkal, nedělám z toho žádné závěry. Data jsou vybrána náhodně, daleko lepší by byl interaktivní graf, kde by se ukazovalo, jak se hodnota různých investic mění v čase. Ale i tak mi výsledek nepřijde úplně nezajímavý - už jen proto, že by si nejspíš spousta lidí myslela, že bezpečná investice do indexu na americké burze přinese víc než peníze na účtu. A hle, ono ne. (A než mě sepsujete, znovu připomínám, že jde jen o mentální cvičení, že chápu, jak byste si pojistili kurzová rizika a že byste samozřejmě neinvestovali do nějakého fondu svázaného s indexem, ale do akcií Apple, takže by to celé bylo o něčem jiném :)).


(7. 10. 2013 | DavidX)


Autorem tohoto textu není redakce těchto webových stránek, ale jeden ze čtenářů/ek: DavidX


Tento článek je součástí speciálu:

Jak správně investovat: Investujte jako profesionálové

Možná se i vám občas až tají dech, do čeho investují vaši spoluobčané, politická reprezentace, ale třeba i majitelé firem....


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(106)