O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Gastronomie zažila náraz: Přišla o 64 % tržeb za jediný den

Druhá vlna koronavirové pandemie dorazila i do českých restaurací. Ty se stále nevypořádaly se ztrátami z jarních měsíců a nyní opět fungují pouze skrze výdejní okénka. Dle dat společnosti Storyous mělo koncem října otevřeno pouze 57 % podniků a tržby rapidně klesají. Gastronomové se ale nevzdávají, i díky vládní podpoře nechávají své podniky otevřené a hostům umožňují objednávat si jídlo s sebou bezkontaktně a online.

„Restaurace jsou nyní na čtvrtinových tržbách oproti létu. Přitom ještě 13. října, tedy poslední den, kdy měly restaurace otevřeno alespoň do 20 hodin, jsme evidovali třikrát vyšší tržby než dnes,” komentoval v první den po uzavření restaurací situaci Igor Třeslín, ředitel společnosti Storyous, která restauracím dodává pokladní systémy. Za jediný den, tedy mezi 13. a 14. říjnem tak restaurace přišly o 64 % svých tržeb. Otevřeno má nyní pouze kolem poloviny podniků oproti létu, přitom ještě 13. 10. fungovalo téměř 80 % hospod, restaurací a kaváren.

Mnoho restaurací se z jarního uzavření poučilo a aktivně komunikují se svými zákazníky. „Oproti jarní vlně vidíme větší angažovanost podniků a snahu vymyslet co nejlepší řešení pro prodej s sebou. Sami se nám ozývají se zájmem o naši službu OneMenu - online objednání jídla s sebou. Je to pro ně dobrá alternativa k rozvozovým službám, které restaurace zatěžují nepoměrně vysokými poplatky,” říká Igor Třeslín. Rozvozové služby si běžně účtují 30 % z ceny objednávky, poplatek za využití OneMenu Jídlo s sebou se pohybuje kolem 3 - 4 %.

Rozdíl je také v chování hostů. Oproti první vlně epidemie sledují ve Storyous méně častý trend práce z domova. „Lidé jsou v kancelářích, nepracují z domova v takové míře jako na jaře a přes den potřebují jíst. I proto jim restaurace chtějí nabídnout možnost pohodlného a bezpečného online objednání jídla s sebou,” komentuje Igor Třeslín. „Každý z nás si rád zajde na dobré jídlo a restaurace se teď snaží ze všech sil, aby pro nás všechny i nadále vařily. Zajděte si i vy pro dobrý oběd, který si odnesete s sebou domů nebo do kanceláře. Hospodští teď ocení i sebemenší podporu,” vyzývá Třeslín.

Restaurace si potřebují udržet zaměstnance, aby přežily až znovu naskočí poptávka, mnoho z nich ale už muselo přepouštět a svým zaměstnancům hledají dočasnou práci v jiných odvětvích. „Vážíme si podpory vlády, která přišla rychle a v klíčových oblastech. Teď budeme bojovat o to, aby se snížila DPH u jídla s sebou, protože tam je sazba zbytečně vyšší. Vyzvali jsme i rozvážkové služby, aby pro období omezení zvážily výši svých provizí, které činí v současnosti okolo 30 % z ceny objednávky,” říká Luboš Kastner, předseda iniciativy Moje restaurace Asociace malých a středních podniků a spolumajitel sítě restaurací Hospodska.

„Nejhůře dopadla krize samozřejmě na bary, které vůbec nemohou otevřít své podniky a obnova barové scény bude trvat ještě dlouho,” uzavírá Kastner.


(17. 11. 2020 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5649)