O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Fúze a akvizice: Firmy jsou při chuti, nejistota ale trvá

Na trzích fúzí a akvizic stoupla ochota uzavírat transakce v meziročním srovnání o 14 procent, a to i navzdory přetrvávajícím makroekonomickým nejistotám. Nejlépe jsou na tom tradičně odvětví zdravotnictví, zbytného spotřebního zboží a průmyslu, v nichž ochota k těmto transakcím vzrostla o přibližně 20 procent. V ČR by po dobrém roku 2013, ve kterém došlo či dojde k několika velkým transakcím, měl další zvýšení transakční aktivity přinést rok 2014, v němž se očekává ekonomické oživení. Tvrdí to analýza celosvětové sítě poradenských společností KPMG.


Celková hodnota transakcí k polovině roku 2013 byla v celosvětovém měřítku o trochu vyšší než před rokem, či na konci roku 2012, počet realizovaných transakcí byl však o 10 procent nižší než loni v červnu. Meziročně tedy vzrostla průměrná velikost transakcí o více než 10 procent, což je odrazem důvěry v budoucí vývoj na trzích. Ta se projevuje i v nárůstu ukazatele ochoty uzavírat akvizice, a to meziročně o 14 procent.

„Na trzích fúzí a akvizic zaznamenáváme u velkých společností další vzestup ukazatele kapacity k provádění akvizic. Za tímto 13procentním nárůstem stojí nižší zadlužení a přebytek hotovosti. Na druhou stranu však na trzích také panuje neklid ohledně odkládaného ukončení pumpování peněz do ekonomiky ze strany FEDu a ohledně dalšího makroekonomického vývoje," vysvětluje Alex Verbeek, Partner odpovědný za Poradenské služby zaměřené na transakce a restrukturalizaci ve společnosti KPMG Česká republika.

„Nárůst ochoty uzavírat akvizice v posledním roce ukazuje přetrvávající hlad akcionářů po růstu ve všech regionech. Pokud to dává smysl, podporují majitelé velkých společností růst prostřednictvím akvizic i přes stále patrnou nejistotu na trzích,“ dodává Verbeek.

Při chuti jsou v Japonsku

Na špici v ukazateli ochoty uzavírat transakce se drží Japonsko s meziročním nárůstem ve výši 24 procent. Vzrostl zde také ukazatel kapacity k uzavírání transakcí, a to o 8 procent. Dobře si vedou i Spojené státy americké, kde se ochota uzavírat transakce zvýšila meziročně o 14 procent. V příštím roce se v USA očekává dvacetiprocentní nárůst kapacity k provádění transakcí.

Hodnoty obou ukazatelů se ale v jednotlivých odvětvích značně liší. Podíváme-li se na ochotu uzavírat transakce, opakovaně dobře se vede odvětví zdravotnictví či zbytného spotřebního zboží, ve kterých růst za posledních dvanáct měsíců dosáhl 20 procent, a průmyslovým výrobcům s 21procentním růstem. Na druhé straně pomyslného žebříčku se nachází odvětví základních materiálů, které zaznamenalo propad ochoty uzavírat transakce o 16 procent.

Akvizice v České republice

„V České republice se sice také očekává nárůst počtu transakcí ve zdravotnictví a průmyslu, ale objemově největší transakce budou pravděpodobně v sektorech energetiky a infrastruktury. Další transakce lze očekávat ve strojírenství, potravinářství či ve službách. Za letošní rok zůstanou nejvýznamnějšími transakcemi prodeje společností Telefónica Czech Republic a NET4GAS,“ říká Verbeek.

V roce 2014 by se mělo kromě vlivu uvedených příznivých ukazatelů z globálních finančních trhů dostavit i oživení české ekonomiky. To by mělo mít pozitivní dopad i na společnosti střední velikosti, které by mohly pocítit důvěru k provedení vhodných akvizic. Výsledkem by tak mělo být navýšení počtu transakcí.


(18. 11. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(249)