O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Flexibilní práce je klíčem k udržení cenných pracovníků

Pracující matky se do zaměstnání rozhodně nevracejí se zastaralými kontakty a bez znalostí. 62 % respondentů nedávného průzkumu naopak prohlásilo, že matky po návratu z mateřské dovolené přinášejí cenné dovednosti a odborné znalosti. Jde o klíčové poznatky z nejnovějšího průzkumu společnosti Regus zahrnujícího názory více než 19 000 vedoucích pracovníků a majitelů firem z 98 zemí. Flexibilní práce umožňuje si tyto cenné zaměstnance udržet - a nejen je, samozřejmě.

„Skutečná rovnoprávnost by nastala tehdy, kdyby ženy řídily polovinu našich zemí a společností a muži řídili polovinu našich domácností,“ píše Sheryl Sandbergová ve své knize Lean in. Nejnovější průzkum společnosti Regus, která je poskytovatelem flexibilních pracovišť, potvrzuje, že pohled na tuto problematiku se rychle mění. Až 91 % oslovených českých firem uvádí, že společnosti, které by nezaměstnaly ženy po mateřské dovolené, o hodně přicházejí.

Respondenti uvedli, že pružná pracovní doba, možnost pracovat v blízkosti domova a alespoň částečné nahrazení pracovních cest za videokonference, patří mezi hlavní strategie vedoucí k začlenění vyššího počtu matek zpět do pracovního procesu. Nutno dodat, že tyto výhody vítají i další zaměstnanci.

Mezi další zajímavá čísla průzkumu patří:

  • 65 % respondentů z České republiky uvádí, že stále více žen by po mateřské dovolené uvítalo práci z domova.
  • 51 % oslovených říká, že možnost pracovat v blízkosti domova je klíčovým motivačním prvkem.
  • 49 % uvádí, že by ženám po mateřské dovolené pomohla příležitost pracovat na částečný pracovní úvazek.

„Aktuální průzkumy zdůrazňují, že pokud se ženy nepodílí na ekonomice, pro některé země to představuje náklady ve výši až 27 % HDP na obyvatele, a že podniky, ve kterých je ve správní radě zastoupeno více žen, vykazují vyšší zisky,“ říká Ruud Doggen, výkonný ředitel společnosti Regus pro region CEE. „Proto je nejvyšší čas, aby se podniky začaly zabývat otázkou, jak přizpůsobit pracovní postupy, aby více vyhovovaly potřebám pracujících matek.“

„Firmy si hodnotu pracujících matek uvědomují. Když se však ženy po mateřské dovolené vrátí do práce, často zjistí, že udržet rovnováhu mezi pracovními a osobními povinnostmi může být často velmi náročné, ne-li nemožné. Proto není divu, že stále více matek požaduje možnosti flexibilní práce. Ať již to znamená flexibilní pracovní dobu, alespoň příležitostnou práci v blízkosti domova nebo jejich rodině či možnost využití videokonferencí namísto zdlouhavých pracovních cest. Všechny tyto změny jsou důležitými podněty, které více ženám pomohou vrátit se zpět do práce a představují pracoviště budoucnosti,“ dodává Doggen.


(11. 6. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1204)