Většina vrcholových manažerů významných českých firem považuje společnosti z daňových rájů jako více spjaté s trestnou činností a organizovaným zločinem. To je jeden z hlavních závěrů vyplývajících z ankety mezi stovkou generálních a finančních ředitelů, kterou provedla poradenská společnost Bisnode na konferenci CFO VISION pořádanou vzdělávací agenturou Controller Institut.
Průzkum poradenské společnosti Bisnode odhalil, jak vrcholoví manažeři úspěšných českých firem vnímají daňové ráje. V rámci obchodního styku oslovení manažeři vnímají zvýšená rizika, zásadně vyšší při obchodování se společnostmi, které mají matku na off-shore adrese.
Téměř tři čtvrtiny respondentů uvedlo, že nikdy nezvažovali, že by mateřskou společnost přesunuli do daňového ráje. Nicméně pokud by se k takovému kroku rozhodli, největší motivací by byla daňová úspora (43,9 %), stabilní legislativa a lepší vymahatelnost práva (19,5 %), anonymita vlastnictví (9,8 %) resp. kombinace uvedených výhod (26,8 %). Respondenti by v daňovém ráji nejčastěji očekávali úsporu na dani ze zisku v intervalu 20 % – 40 % (41,9 %) a téměř třetina více než 40 %.
Více než polovina dotázaných ředitelů si podle výše uvedeného zdroje obchodní partnery z pohledu majetkových vazeb a případného napojení na daňové ráje prověřuje. 68 % respondentů považuje firmy v daňovém ráji jako více spjaté s trestnou činností nebo organizovaným zločinem. Současně téměř tři čtvrtiny oslovených vrcholových manažerů by podpořilo boj EU a USA v boji proti daňovým rájům, nicméně téměř polovina z nich se domnívá, že žádné konkrétní výsledky nepřinese.