České firmy stále více investují do výzkumu a vývoje. Téměř třetina, konkrétně 31 %, na něj v loňském roce vynaložila více než 10 % svých příjmů. To je o jeden procentní bod více než v předchozím roce. Jen 2 % společností neinvestovala vůbec (v roce 2016 to bylo 11 %). Vyplývá to z každoročního průzkumu Deloitte a Technologické agentury ČR Daňová a dotační podpora činností výzkumu a vývoje.
Podobně jako v předchozích letech se ukázalo, že společnosti při rozhodování o investicích do výzkumu a vývoje přikládají největší váhu dostupnosti kvalifikovaných a zkušených pracovníků (66 %) a možnosti využít více druhů podpor, tedy kombinaci dotací, investičních pobídek, daňových odpočtů a jiných finančních nástrojů (58 %). Oproti předchozím výsledkům se na třetí příčce umístila stabilita a transparentnost regulatorního prostředí (54 %).
„Průzkum ukázal, že podnikatelské subjekty velmi oceňují dostupnost více druhů podpor na výzkum a vývoj, co je patrné z letošního průzkumu je, že postupem let roste nejistota. Už více než polovina společností vidí největší problém v nejistém posuzovávání dotací nebo daňových odpočtů finančními či jinými kontrolními orgány. Tento závěr je letos ještě markantnější v porovnání s průzkumy z předchozích let,“ říká Luděk Hanáček, partner v oddělení daní Deloitte.
„České podniky si čím dál více uvědomují důležitost ochrany duševního vlastnictví – patentů, průmyslových nebo užitných vzorů. Průzkum dále ukazuje, že 83 % oslovených společností spolupracuje s dalšími subjekty, nejčastěji s vysokými školami či výzkumnými institucemi, a to především z důvodu technické synergie. K této spolupráci přispívají mimo jiné i dotační programy,“ dodává Martin Bunček, ředitel Technologické agentury ČR.