O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Firmy rády nabízejí odborné praxe: 6 406 pracovních míst

Celkem 4 530 zaměstnavatelů v celé ČR projevilo ke konci února 2014 zájem o vstup do projektu Odborná praxe pro mladé do 30 let. V jeho rámci nabídli absolventům a mladým lidem do 30 let 6 406 pracovních míst. Kladný ohlas eviduje Úřad práce ČR i na straně mladých lidí – do programu se jich nahlásilo už 5 264. Pracovní smlouvu prozatím podepsalo 2 249 absolventů a mladých lidí. Vzhledem k tomu, že jednání o nových dohodách běží, aktuální čísla se podle Úřadu práce ČR rychle mění.

Celkem čtrnáct regionálních individuálních projektů s názvem „Odborné praxe pro mladé do 30 let v …kraji“ za cca 1,167 mld. Kč realizuje Úřad práce ČR prostřednictvím svých krajských poboček. To vše v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ), ze kterého jde na úhradu projektů 85 %, zbylých 15 % pak ze státního rozpočtu.

Programy se rozběhly 1. července 2013 a skončí 31. srpna 2015. Cílovou skupinou jsou uchazeči o zaměstnání do 30 let věku bez ohledu na dosažené vzdělání. „Podstatou této aktivity, je umožnit mladým lidem získání tolik potřebné praxe a tím pádem zvýšit jejich šance při hledání zaměstnání. V opačném případě se totiž dostávají do začarovaného kruhu a výsledkem je pak jejich dlouhodobá evidence na Úřadu práce ČR,“ vysvětluje generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.

Spolupráce se zaměstnavateli

Spolupráce Úřadu práce ČR a zaměstnavatelů je založena na poskytování mzdových příspěvků na takzvané společensky účelné pracovní místo (SÚPM) - vyhrazené a následně zaměstnávání těžko umístitelných absolventů škol. Vytipované uchazeče, celkem jich může vstoupit do projektu v rámci celé České republiky 5 000, osloví ÚP ČR a nabídne jim pracovní poměr na dobu určitou i neurčitou (druhou možnost se snaží ÚP ČR preferovat) u konkrétního zaměstnavatele.

Doba takto sjednané dohody je zpravidla jeden rok, ale může se pohybovat v rozmezí 6 – 12 měsíců. Při výběru uchazečů o zaměstnání do odborných praxí spolupracují krajské pobočky ÚP ČR nejen se zaměstnavateli v regionu, ale vychází i z konkrétní nabídky volných pracovních míst a požadavků tamních podniků na kvalifikaci, znalosti a možnosti nových pracovníků.

V případě, že ÚP ČR uzavře vzájemnou dohodu se zaměstnavatelem, může mu poskytnout na vytvořené SÚPM měsíční příspěvek na celkové mzdové náklady. A to až do výše 24 000 Kč, včetně odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Pokud to bude nutné a přínosné pro obě strany, může firma získat i příspěvek na potřebnou rekvalifikaci účastníka projektu.

Kdo jsou zaměstnanci

Šanci získat nové místo dostávají lidé, kteří jsou v evidenci ÚP ČR déle než 4 měsíce a od doby, kdy ukončili studium, odpracovali dohromady maximálně dva roky. Pokud se v této skupině neobjeví vhodní kandidáti, je možné vybírat i mezi uchazeči s kratší dobou evidence, ale bez předchozí získané praxe.

Největší počet uzavřených dohod o zaměstnání absolventů (451) hlásí v současné době Krajská pobočka ÚP ČR v Brně. Mezi už přijatými účastníky projektu jsou nejčastěji bývalí studenti středních a vysokých škol zaměřených na ekonomii, podnikání, obchod, management, elektrotechniku, informační technologie, pedagogiku, stavební, strojní či humanitní obory.

Novou práci získávají podle Úřadu práce ČR díky programu ale i absolventi základních škol, gymnázií nebo odborných učilišť. Zájem o vstup do projektu projevují absolventi celého spektra škol a oborů. Zastoupeni jsou mezi nimi bývalí studenti středních škol zakončených maturitou, ale i vysokoškoláci. Nejčastěji se hlásí kuchaři, číšníci, absolventi škol zaměřených na sociální práci, veřejnosprávní činnost, marketing, management, podnikání, pedagogiku, zemědělství, filozofii, průmyslové obory, civilní letectví nebo třeba zubní lékaři či veterináři.

Zaměstnavatelé mají podle Úřadu práce ČR největší zájem o pracovníky v oborech administrativa, ekonomie, obchod, informační technologie, hotelové služby, v pohostinství, službách či účetnictví. Hledají také posily v oblasti sociálních a zdravotních služeb, v technických a řemeslných oborech, turistickém ruchu, marketingu a ve stavebnictví. Najdou se i místa pro asistenty, veterináře, projektové manažery, elektrotechniky, zemědělce, ekology nebo třeba truhláře, pracovníky s CNC stroji, automechaniky a instalatéry.


(24. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(871)