O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Firmy mají obavy: Citlivá firemní data jsou v soukromých mobilech

Uživatelé chytrých telefonů se stále ve zvýšené míře zabývají otázkou mobilní bezpečnosti. Téměř 62 procent z nich má v souvislosti s užíváním tzv. smartphonů strach z krádeže identity, celých 41 procent se obává komerčního zneužití soukromých informací. A stejné úvahy musí samozřejmě řešit i firmy, jejichž data jsou ještě citlivější a pro útočníky cennější. Plyne to z aktuálního průzkumu společnosti KPMG International ve spolupráci s Forrester Research.


„Od uvedení prvního komerčního chytrého telefonu na trh uplynulo sice jen sedm let, přesto se mezitím smartphone stal pro mnohé z nás nepostradatelným nástrojem v osobním i pracovním životě. Navzdory nesporným přínosům chytrých telefonů dnes musíme ve zvýšené míře vnímat i otázku bezpečnosti dat uživatelů, kteří jsou v podstatě neustále připojeni k internetu. Zvyšující množství citlivých údajů, jež přes své telefony sdílí, ohrožují nejen soukromí, ale mnohdy i finanční data jejich uživatelů,“ varuje Jan Krob, Senior Manager, Poradenství v oblasti IT, KPMG Česká republika.

Celosvětové srovnání ukazuje, že uživatelé chytrých telefonů, kteří jsou neustále připojeni na internet, svá mobilní zařízení nadále nejvíce využívají k osobní komunikaci. Z ostatních aktivit dále zmiňují zábavu, nicméně k posunu směrem vzhůru dochází i v osobních financích a vyřizování pracovních e-mailů.

Citlivá firemní data v soukromých mobilech

Pro firmy se potenciální riziko neustále zvětšuje, protože se mobilní zařízení stávají nedílnou součástí pracovního prostředí a často se využívají pro vzdálený přístup k citlivým firemním datům. Hrozbu navíc umocňuje současný trend BYOD (Bring Your Own Device), kdy firmy vyzývají své zaměstnance, aby si pořídili vlastní smartphony a používali je k pracovním účelům. Díky tomu se do firemních sítí připojuje velké množství nových zařízení, s přístupem k mnohdy citlivým firemním datům.

Z průzkumu vyplynulo, že mobilní telefon tímto způsobem používá 62 procent zaměstnanců, v případě tabletů jde o 52 procent respondentů. „A právě tyto aktivity, společně s ne vždy bezpečným chováním jejich uživatelů na mobilních zařízeních, způsobují, že firmy částečně ztrácejí kontrolu nad ochranou svých dat. Firmy na těchto zařízení zpravidla vynucují možnost vzdáleného smazání dat a jejich šifrování, tato opatření sama o sobě však zdaleka neposkytují dostatečnou úroveň bezpečnosti dat na koncových zařízeních, jakou dnes nabízejí bezpečnostní řešení například u běžných PC,“ upozorňuje Krob.

Technologie pro mobilní bezpečnost

Služby a produkty v oblasti mobilní bezpečnosti jsou podle zástupců KPMG celosvětově spíše na začátku, ale nepochybně přinesou řadu nových příležitostí jak pro poskytovatele telekomunikačních a IT služeb, tak pro jejich zákazníky.

„Bezpečnost jako bariéra v masovém používání chytrých telefonů se naopak může stát příležitostí pro hardwarové inovace, end-to-end služby v oblasti zabezpečení mobilních zařízení a jejich implementace pro koncové zákazníky,“ predikuje Krob a dodává: „Klíčovou roli bude hrát i partnerská spolupráce. Telekomunikační ani technologické firmy totiž nemohou poskytovat komplexní řešení, aniž by nespolupracovaly s klienty, poskytovateli služeb i mezi sebou navzájem. V dohledné době tak můžeme očekávat boom podobných uskupení i na našem trhu.“

Dodejme, že společnost KPMG International zkoumala ve spolupráci s firmou Forrester Research současné trendy v rámci mobilní bezpečnosti a některé klíčové ukazatele budoucího úspěchu v tomto sektoru s cílem identifikovat a vymezit nové příležitosti pro telekomunikační a technologické firmy. Informace poskytli vedoucí pracovníci z KPMG v USA, Velké Británii, Německu a Austrálii. Analýza Mobile security: from risk to revenue je součástí širšího projektu sítě poradenských společností KPMG, který se zaměřuje na zkoumání nově vznikajících příležitostí v oblasti mobilních technologií, a doplňuje seriál článků publikovaných firmou každé dva týdny pod hlavičkou Mobilní evoluce.


(27. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(633)