O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Firmy i domácnosti se loni zadlužovaly nejrychleji za posledních 10 let

Firmy a domácnosti se v uplynulém roce zadlužovaly výrazně rychleji než v předešlých letech. Zatímco dluh domácností vzrostl meziročně o desetinu, což byl nejrychlejší nárůst od roku 2009, objem firemních úvěrů se zvýšil o 6 %, což je nejrychlejší nárůst od roku 2011.

Naopak celková výše úspor domácností i podniků rostla výrazně pomaleji než v roce 2020. Trochu jiná situace byla mezi živnostníky, jejichž dluh i úspory rostly výrazně pomaleji než v předešlých letech. Jejich zadlužení vzrostlo o 1 %, nejméně od roku 2015, a jejich úspory vzrostly o 3 %, nejméně od roku 2012. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu Informaceofirmach.cz.

Úspory domácností vzrostly loni o 198 miliard na 3,02 bilionu korun. V roce 2020 přitom za jediný rok vzrostly o rekordních 305 miliard korun. „Podobně rychlý růst úspor domácností jako v roce 2020 dlouho nezažijeme. Naopak letos porostou jejich úspory pravděpodobně nejpomaleji za posledních 9 let. Kvůli vysoké inflaci se i přes pokračující napětí na trhu práce reálný příjem většiny domácností sníží. Domácnosti s vyššími úsporami navíc budou motivované své úspory částečně rozpustit nebo ochránit pomocí investičních nástrojů,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF s tím, že ochota či schopnost lidí spořit se snížila už v průběhu roku 2021. Zatímco v prvním čtvrtletí se úspory domácností zvýšily o 99 miliard korun, ve druhém čtvrtletí vzrostly o 50 miliard a v celém druhém pololetí pouze o 49 miliard korun.

Zadlužení domácností potom loni vzrostlo o 184 miliard korun na 2,05 bilionu korun. Za růstem stojí hlavně úvěry na bydlení, na které připadá 80 % celkového dluhu domácností. Jejich objem vzrostl o 11 %, zatímco objem spotřebních úvěrů jen o 6 %.

Úspory firem byly druhý rok v řadě vyšší než jejich zadlužení

V uplynulém roce se také opětovně zvýšil zájem firem o financování pomocí úvěru, alespoň z hlediska celkového objemu jejich úvěrů. Zatímco v roce 2020 stagnoval, během minulého roku se zvýšil o 68 miliard na 1,19 bilionu korun. Firemní úspory meziročně vzrostly o 91 miliard na 1,3 bilionu korun. Podruhé v řadě tak byly vyšší než objem úvěrů, tentokrát o rekordních 118 miliard. „Tato situace je v české ekonomice poměrně nová, protože společnosti jsou zvyklé volné prostředky investovat zpět do svého podnikání, ať už jde o expanzi nebo modernizaci. Tyto investice přitom financují alespoň z části pomocí úvěrů. Pokud i v roce 2021 rostly jejich úspory rychleji než zadlužení, naznačuje to, že i když v uplynulém roce realizovaly část investic, které v roce 2020 odložily, stále zůstávaly poměrně opatrné,“ vysvětluje Věra Kameníčková.

Zadlužení živnostníků vzrostlo nejpomaleji za několik posledních let

Zatímco v roce 2020 se úspory živnostníků zvýšily o rekordních 20 miliard korun, loni vzrostly už pouze o 4 miliardy, a to pouze díky vysokémů růstu úspor ze začátku roku. V posledních 4 měsících se totiž naopak tenčily. Jestliže ještě v srpnu měli u bank uloženo 185 miliard, na konci roku už šlo pouze o 171 miliard korun. Jejich zadlužení se potom meziročně zvýšilo o 633 milionů, nejméně od roku 2015. Celkově měli živnostníci na konci roku u bank půjčeno necelých 48 miliard korun.

Platební morálka se vyvíjela v každé ze sledovaných kategorií jinak. U domácností byla především díky vysoké disciplíně ve splácení úvěrů na bydlení nejen lepší než v roce 2020, ale zároveň nejlepší od vzniku samostatné České republiky. Domácnosti totiž dohromady nesplácely pouze 1,5 % svých úvěrů. Firmy potom nesplácely 3,8 % svých dluhů, což je méně než na konci roku 2020 (tehdy šlo o 4,2 %), ale více než v letech 2019 a 2018. Nejhůře na tom byli živnostníci, kteří nezvládali splácet 6,4 % toho, co si půjčili. Na konci roku 2020 to přitom bylo 6,1 %. Živnostníci tak jsou jedinou skupinou, u které se platební morálka meziročně zhoršila.


(1. 4. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6377)