O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Firmy i domácnosti loni masivně spořily, jak to bude letos?

Firmy i domácnosti v uplynulém roce výrazně zvýšily své úspory a naopak omezily svoji úvěrovou aktivitu. Vklady firem u českých bank za rok 2020 vzrostly o 123 miliard korun, tedy o 11 %, což je nejrychlejší nárůst od roku 2007. Podobně výrazně rostly také vklady českých domácností.

Za rok 2020 se zvýšily o 331 miliard korun, tedy o více než 12 %. Jedná se o největší nárůst v historii ČR. V listopadu loňského roku zároveň objem úspor českých domácností poprvé v historii překonal hranici 3 bilionů korun. Údaje plynou z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu Informaceofirmach.cz.

Vklady podniků u bank v České republice činily ke konci loňského roku 1 218 miliard korun. Během celého uplynulého roku se tak zvýšily o 123 miliard korun (o 11 %), Objem jejich úvěrů se přitom za stejné období zvýšil pouze o 3 miliardy korun (0,3 %), když koncem prosince dosahoval 1 123 miliard korun. „Zatímco objem firemních úvěrů rostl nejpomaleji od roku 2010, objem firemních vkladů se naopak zvýšil nejrychleji od roku 2007 a při pohledu na absolutní hodnoty se zvýšil dokonce nejvíce od roku 1993,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Objem firemních vkladů výrazně vyšší než objem úvěrů

V roce 2020 došlo podle CRIF poprvé v historii České republiky k tomu, že objem vkladů firem u bank výrazně překonal objem jejich úvěrů. Zatímco na konci roku 2019 byl objem firemních vkladů ještě o 25 miliard korun nižší než objem jejich úvěrů, na konci prosince 2020 byl už o 95 miliard korun vyšší.

„Můžeme říci, že ekonomická aktivita soukromého sektoru v uplynulém roce v mnoha ohledech zamrzla. Společnosti neměly dostatečnou míru jistoty pro to, aby připravovaly jakákoli zásadnější rozhodnutí, proto je často odložily. Ty společnosti, které na to mají prostředky a jichž se současná ekonomická realita dotkla pouze omezeně nebo vůbec, odkládaly své investice a tvořily výrazné rezervy. Svou roli mohly sehrát i banky, které nenacházely dostatek podniků, u kterých by půjčka nebyla riskantní z hlediska návratnosti vypůjčených peněz,“ říká Kameníčková.

Domácnosti mají v bankách uložené přes 3 biliony korun

V uplynulém roce více šetřily nejen podniky, ale také domácnosti. Zatímco objem jejich úvěrů u bank za rok 2020 vzrostl o 114 miliard, tedy o 6,5 %, objem jejich vkladů vzrostl o 331 miliard korun, tedy o více než 12 %, a poprvé v historii překonal hranici 3 bilionů korun. Jde přitom o nejrychlejší procentuální nárůst od roku 1999 a zároveň o nejvyšší částku od roku 1993.

V roce 2020 se tak výrazně zvýšil rozdíl mezi objemem vkladů a úvěrů domácností. Zatímco koncem roku 2019 měly domácnosti u bank uloženo o 980 miliard korun více než kolik měly půjčeno, na konci roku 2020 to bylo už téměř 1,2 bilionu korun.

„Tak vysoký nárůst rozdílu mezi objemem vkladů a úvěrů je vzhledem k tomu, že velké skupině lidí se skokově snížil příjem nebo o něj dokonce přišli, opravdu výjimečný. Jde o další potvrzení toho, že lidé pociťují velkou nejistotu a obávají se případné ztráty nebo omezení příjmů. Zároveň jde o ukázku toho, že domácnosti v době nejistoty omezují spotřebu a vytvářejí si rezervu na případné horší časy,“ vysvětluje Kameníčková. Omezení spotřeby dokládá také fakt, že za meziročním růstem obejmu úvěrů domácností stojí především úvěry na bydlení, zatímco objem úvěrů na spotřebu se mírně snížil.

Každý Čech měl v bance 8 průměrných hrubých mezd

Na každého obyvatele České republiky připadl koncem roku 2020 průměrný vklad ve výši 285 tisíc korun, což je přibližně 8 průměrných mezd (před zdaněním). Koncem roku 2019 šlo o 7,5násobek tehdejší průměrné mzdy, v roce 2014 o sedminásobek a v roce 2008 o šestinásobek.

Úvěry domácností u bank činily ke konci roku necelých 1,9 bilionu korun, přičemž více než tři čtvrtiny všech úvěrů domácností tvořily úvěry na bydlení. Podíl úvěrů na bydlení na celkovém zadlužení obyvatel u českých bank tak byl loni nejvyšší v historii. V porovnání s rokem 2005 vzrostl podíl úvěrů na bydlení v úvěrovém mixu obyvatel o téměř 10 procentních bodů. Na bydlení si ke konci roku 2020 půjčily české domácnosti 1,4 bilionu korun. Na spotřebu zhruba 264 miliard a 162 miliard tvořily ostatní úvěry.

Aktuální ekonomická nejistota hraje ve prospěch dalšího pokračování výše uvedených trendů. Pokud bude vláda dále masivně pumpovat peníze do ekonomiky, vklady budou zřejmě dále rychle růst.


(25. 2. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5799)