O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Firmy chybují a bezpečnost jejich dat je v ohrožení

Říká se: Každé tři měsíce je třeba měnit heslo. Musí obsahovat kombinaci písmen malých a velkých, číslic a speciálních znaků. Jen tak bude firemní IT systém nedobytný. Ale to jsou omyly. Praxe ukazuje, že je tomu zcela jinak. Podívejme se na pět nejčastějších chyb, ke kterým dochází právě proto, že firemní IT směrnice definuje výše uvedená pravidla.

1. Admin chybuje

Protože i firemní admini jsou jen lidé, často si práci usnadňují tím, že do všech účtů volí stejné heslo. “Hackerům pak stačí přijít na jednu jedinou kombinaci a mají volnou cestu. Každý účet by proto měl mít jiné heslo,” říká Jiří Formáček z GreyCorbel. I správce sítě ve firmách je třeba vzdělávat, byť to je dost složitá cílová skupina.

2. Dostatečně složité na rozluštění...

Protože jsou administrátoři nuceni vymýšlet složitá hesla, mají problém si je pamatovat. A tak si je poznamenávají. Píšou si je na papírky, do mobilu, často si pro ten případ vytváří speciální dokument, kde mají všechna hesla přehledně na jedné hromádce.

3. Lidé si pomáhají tím, že hesla obměňují podle klíče

Divili byste se, kolik lidí ve firmách mění přístupová hesla podle určitého klíče. Leden2020, Únor2020, Březen2020… Tento systém je nebezpečný nejen pro útočníky zvenku, ale také zevnitř. Až 90 % bývalých zaměstnanců může mít i nadále přístup do firemní sítě, pokud tento klíč zná. Nebo přístup k datům někomu poskytnout!

4. Žádný vztah s heslem

Heslo nesmí být uhodnutelné. Nemělo by to být jméno domácího mazlíčka, datum narození ani přezdívka. V databázi odcizených přístupových údajů také dominují posloupné řady číslic, anglická slova qwerty nebo password, případně první písmena z abecedy. Odborníci doporučují kombinovat čísla a písmena (malá a velká), ale i u nich hrozí špatná zapamatovatelnost. Nejlepší je proto volit často vtipná hesla typu čevenomodrobíláveverka a podobně.

5. Administrátor hesla znát nemusí. Opravdu!

Jak všechny předchozí hrozby omezit na minimum? Administrátor v dnešní době už vůbec přístupová hesla znát nemusí. Existují nástroje na automatické generování a šifrování hesel, například Admin Password Manager (AdmPwd.E) od GreyCorbel. Dokáže rozlišit, kdo z uživatelů se kam smí podívat, a které informace jsou pro něj zakázané. “Navíc lze vysledovat historii hesel a tím pádem mít přehled o všech přístupech. Šifrování hesel tak eliminuje riziko útoku hackerů i úmyslné či neúmyslné chyby administrátorů zevnitř firmy,” popisuje výhody AdmPwd.E Jiří Formáček z GreyCorbel.


(13. 3. 2020 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5203)