O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2022
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Nové Pozoruhodné IT produkty pro rok 2022
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Firemních bankrotů v září meziměsíčně ubylo o 15 %, klesl i počet insolvenčních návrhů

V září bylo v České republice vyhlášeno 53 bankrotů obchodních společností, 345 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 942 osobních bankrotů. Došlo tak k meziměsíčnímu úbytku počtu bankrotů ve všech kategoriích. Podobný trend byl znatelný také v rámci návrhů na bankrot, kde ale v případě živnostníků došlo k mírnému nárůstu. Vyplývá to z analýzy dat portálu informaceofirmach.cz, kterou pravidelně provádí společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

Počet bankrotů obchodních společností v v září dosáhl 53, o 10 méně než než v srpnu, byl zároveň třetím nejnižším číslem v tomto roce. Návrhů na bankrot firem bylo v září podáno 66, tedy o 27 méně než v srpnu. „Je pozitivní, že ačkoliv se ekonomika nenachází v nejlepší kondici, nedochází zatím k masivnímu bankrotování větších firem,“ uvedla analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková s tím, že zatímco vloni od začátku roku do konce září zbankrotovalo celkem 547 společností, letos to bylo 533.

Nejčastěji firmy krachovaly na Olomoucku a Zlínsku

Za uplynulý rok stoupl meziročně nejvíce počet bankrotů obchodních společností na Olomoucku. Druhý nejvyšší nárůst bankrotů firem zaznamenalo Zlínsko. Naopak výraznější pokles počtu bankrotů firem vykázalo Karlovarsko a Liberecko.

Z pohledu odvětví se za uplynulý rok nejvíce zvýšil počet bankrotů firem v zemědělství, lesnictví a rybářství a ve vzdělání, zdravotní a sociální péči. Naopak snížení počtu bankrotů zaznamenal obchod a odvětví nakládaní s nemovitostmi.

Živnostníků zbankrotovalo méně téměř ve všech krajích

Ve srovnání se srpnem poklesl v říjnu také počet bankrotů živnostníků, a to konkrétně o 48 na 345. Co se návrhů na bankrot týče, jejich počet mírně stoupl o 9 na 392. „Jak se zdá, živnostníci se se současnou obtížnou ekonomickvou situací vyrovnávají až dosud poměrně dobře,“ dodala Věra Kameníčková. Její slova dokládá také fakt, že průměrný měsíční počet bankrotů živnostníků klesá již třetím rokem v řadě a zatímco v roce 2020 dosahoval hodnoty 608, letos to je už jen 438. Zároveň, zatímco vloni za prvních devět měsíců roku zbankrotovalo 4 827 živnostníků, letos to bylo jen 3 944.

Z dat za uplynulých dvanáct měsíců vyplývá, že živnostníků zkrachovalo méně ve všech krajích, s výjimkou Moravskoslezského, kde se však jejich počet meziročně prakticky nezměnil. Nejvyšší pokles, konkrétně o 28 procent zaznamenalo Olomoucko. Na 10 tisíc živnostníků pak připadá nejvíce bankrotů na Ústecku (96,6) a nejméně v Praze (30,6).

podobný trend jako v krajích byl také v jednotlivých segmentech s tím, že jedinou oblastí, kde počet bankrotů živnostníků stoupl byla oblast nakládání s nemovitostmi. Naopak nejvíce (-87 %) klesl v zemědělství, lesnictví a rybářství a o 62 % ve zpracovatelském průmyslu.

Osobních bankrotů ubylo ve všech krajích

O 9,8 % klesl meziměsíčně v září také počet osobních bankrotů a o 4,4 % počet návrhů na osobní bankrot (celkem 1 026). „V případě osobních bankrotů vidíme dlouhodobě klesající trend. Zatímco vloni od začátku roku zbankrotovalo téměř 12 tisíc osob, letos to je pouze 10 331 osob,“ uvedla Věra Kameníčková s tím, že i domácnosti jako celek dokázaly na náročnou ekonomickou sistuaci reagovat bez výrazného zhoršení jejich finanční situace. V budoucnosti lze však očekávat obrat tohoto trendu.

Počet osobních bankrotů klesl za posledních 12 měsíců meziročně ve všech krajích. Nejmenší pokles – jen o 3 % zaznamenal Karlovarský kraj a Ústecko. Naopak o 20 % klesl počet osobních bankrotů na Vysočině, kde připadá také nejméně bankrotů na 10 tisíc obyvatel (9) a o 18 % v Jihomoravském kraji a na Pardubicku. Nejvíce bankrotů na 10 tisíc obyvatel pak připadá na Karlovarsku (23).


(22. 11. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2022 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6745)