Při práci s počítači nebo chytrými telefony bude hrát stále větší roli umělá inteligence. A to i v oblasti takzvané BI, tedy Business Intelligence, jejíž nástroje již řadu let usnadňují získání lepšího vhledu do fungování organizací. Také proto má v příštích letech dojít k dalšímu růstu investic do BI a analytického softwaru, takže by měly v roce 2020 dosáhnout celosvětově 22,8 miliard amerických dolarů.
Tradiční BI bylo často vyčítáno, že jsou její uživatelé do příliš vysoké míry závislí na spolupráci IT oddělení a získání reportu na míru je tak záležitostí na dlouhé lokte. Nové nástroje BI jsou tak šity na míru manažerům obchodních jednotek firem a dovolují jim bezprostřední pružné vytváření potřebných analýz.
Nejde tu ovšem pouze o uživatelské rozhraní a předdefinované postupy. Stále větší roli v zajištění snadného přístupu k reportům hrají - a ještě budou hrát - technologie umělé inteligence a strojového učení. Právě ty mají rozšířit možnosti automatizace analýzy dat, což dále usnadní používání BI nástrojů.
Analytici Gartneru ovšem upozorňují, že dochází i k dalším výrazným změnám. Potřeba efektivně analyzovat množství dat z nejrůznějších zdrojů například vede k výraznému růstu investic do nástrojů pro přípravu dat. Zvyšuje se rovněž zájem o analýzu dat v reálném čase, a to mimo jiné díky rostoucímu nasazení technologií internetu věcí (IoT).
Komplexnost nástrojů BI zvyšuje i zájem o jejich využití prostřednictvím cloudu. Gartner upozorňuje, že právě u tohoto typu softwaru nabízí cloud významný potenciál ke snížení nákladů na vlastnictví i opravdu rychlé nasazení.
Pokročilé systémy umělé inteligence se podle analytiků postupně stanou i součástí standardních podnikových informačních systémů - a znatelně tak dále zlepší jejich užitné vlastnosti. Čímž se dostáváme k důležitému faktu - totiž že právě podnikovým informačním systémům se věnujeme v našem aktuálním speciálu :). Přeji příjemné čtení!
Petr Mandík, editor OnBusiness.cz