O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Firemní projekty: Draze, pozdě a špatně? Nemusí to tak být!

Počet realizovaných interních projektů v českých a slovenských firmách mírně roste, zároveň stoupá jejich komplexnost. To zvyšuje nároky na řízení projektů – plánovaný rozpočet či termín dokončení tak v posledních dvou letech překročilo až 44 % firemních projektů. Firmy se proto častěji pouští do kratších projektů, více než třetina (35 %) jich trvá maximálně půl roku. Vyplývá to z průzkumu projektového řízení v České republicea na Slovensku, který s podporou České komory PMI uskutečnila poradenská společnost EY.

„Letošní výsledky potvrzují rostoucí význam interního projektového řízení v českých firmách. Dobrou zprávou je, že projekty čím dál častěji řídí ‚skuteční‘ projektoví manažeři. Přestože jejich absolutní počty klesají, dokáží díky vyšší kvalifikaci vést více projektů současně,“ komentuje Petr Knap, partner oddělení podnikového poradenství společnosti EY v České republice. „To se projevuje na výsledcích: přestože projekty častěji překračují rozpočty, v 80 procentech případů je to maximálně o 20 %. Dodržovat termíny projektů se firmám daří častěji než před dvěma lety.“

Celkový počet realizovaných projektů mírně roste, výrazně ubývá největších projektů delších než jeden rok (z 24 % na 13 %) a s rozpočtem přesahujícím 500 tisíc eur (ze 17 % na 7 %). Nejčastěji realizovanými projekty v ČR jsou modernizace IT (50 %), vývoj nebo uvádění nového produktu (45 %), významné kapitálové investice (28 %) a snižování nákladů (27 %). Změnou oproti rokům 2010 – 2013 je umístění „významných kapitálových investic“ mezi čtyřmi nejčastějšími typy projektů. V TOP4 tak nahradily projekty zaměřené na restrukturalizaci procesů, které zároveň společnosti označily jako nejméně úspěšný typ realizovaného projektu (29% míra selhání).

Počet projektů, které řídí jeden projektový manažer, je úměrný velikosti firmy. Úspěšnější jsou projektoví manažeři s alespoň čtyřmi souběžnými projekty. Podle plánu takoví lidé úspěšně dokončí 60 % projektů, manažeři s méně projekty jen 52, respektive 34 procent. To společně s poklesem využívání mentoringu (z necelé poloviny na čtvrtinu společností) odpovídá profesionalizaci projektových manažerů. Zároveň prudce klesá význam oficiálních certifikací, dvě třetiny společností totiž využívají k řízení projektů interní standardy.

Odměna projektových manažerů za projekt je velmi často pouze částečně svázaná s úspěšností projektu (52 % odpovědí) nebo se od ní vůbec neodvíjí (44 % odpovědí). Mezi nejvíce využívané standardy projektového řízení patří interní standardy (65 %), PMI (13 %) a PRINCE2 (12 %).

Projektové řízení

Projektové řízení v průměru lépe zvládají větší firmy. Projekty s rozpočtem od 40 do 100 tisíc eur tak mají vyšší míru úspěšnosti (61 %) než menší projekty (45 %). „Nejčastějšími důvody neúspěchu přitom jsou změny rozsahu projektu kvůli jeho špatnému vymezení, rozdílná očekávání stakeholderů a příliš optimistický rozpočet, se kterými bojují především menší firmy,“ vysvětluje Ondřej Žák, senior manažer podnikového poradenství společnosti EY v České republice.

Přes stabilně vysoký podíl selhávajících projektů je hodnocení řízení projektů stále pozitivní. Téměř šedesát procent dotázaných jej považuje za dostačující. Přes čtyřicet procent jej však s ohledem na budoucí potřeby společnosti chce zlepšit. Klesá rovněž spokojenost s prací projektových kanceláří, jejich práci vnímají jako pokročilou jen 4 % respondentů, v roce 2013 to ještě byla čtvrtina respondentů (24 %).


(16. 2. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2333)