O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Firemní podnikání zažívá slabší rok, méně firem v Česku přibylo naposled za covidu

Během září bylo v České republice založeno 2 092 obchodních společností a zaniklo jich 1 223. Po červenci, kdy bylo firem založeno pouze 1 721, je září měsícem s druhým nejnižším počtem založených firem v tomto roce. Celkově tak za minulý měsíc přibylo pouze 869 obchodních společností, což je opět po červenci druhý nejnižší počet za letošní rok. Vyplývá to z analýzy dat portálu informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

„Letošní rok je zatím oproti těm předchozím slabší, pokud jde o rozvoj firemního podnikání. Zatímco loni za první tři čtvrtletí v Česku přibylo 10 756 firem, letos už to bylo jen 9 499. Méně firem přibylo naposledy v covidovém roce 2020,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Ke konci třetího čtvrtletí vzniklo v Česku 21 278 firem, srovnatelně s loňskem, takže nižší čistý přírůstek je dán tím, že firem více zaniklo, a to konkrétně 11 779, o 1 400 více než loni. Počet společností tudíž roste, ale tempo jejich růstu po roce 2021 zpomaluje.

Nejrychleji přibývají firmy na Vysočině

Ke konci třetího čtvrtletí letos v Česku připadlo 18 nových firem na 10 zaniklých. Všechny kraje letos zatím vykazují růst počtu společností, ale jsou mezi nimi patrné rozdíly. Nejrychleji přibývaly firmy na Vysočině, kde připadlo 33 nových na 10 zaniklých a ve Zlínském kraji, kde na 10 zaniklých případlo 31 nových. Naopak nejméně, pouze 11 nových firem na 10 zaniklých, připadlo v Karlovarském kraji.

Nejvíce obchodních společností od začátku roku vzniklo v Praze (10 365), v Jihomoravském kraji (2 723) a v Moravskoslezském kraji (1 562). Nejvíce se meziročně zvýšil počet nových firem na Plzeňsku (+8 %), Zlínsku (+6 %) a v Jihomoravském kraji (+5 %). Méně firem než loni vzniklo ve Středočeském a Pardubickém kraji (shodně -8 %).

Nejvíce firem zaniklo také v Praze (6 178), v Jihomoravském kraji (1 179) a v Moravskoslezském kraji (926). Počet zaniklých firem se oproti loňsku výrazně zvýšil na Karlovarsku, a to o 61 %, v Plzeňském kraji (+50 %) a v Libereckém kraji (+49 %). Naopak o 26 % méně firem zaniklo v Ústeckém kraji, který byl jedinným krajem, kde se počet zaniklých firem oproti loňsku snížil.

Podíl Prahy na počtu zaniklých firem se zvyšuje

Krajem, kde firmy nejčastěji soustřeďují své podnikání, je Hlavní město Praha. Zhruba polovina firem vzniká právě zde, přičemž tento podíl se v průběhu let zásadně nemění. Vývoj lze ale pozorovat u zániků firem. Zatímco před deseti lety zde končilo svou činnost průměrně 33 % ze všech zaniklých firem, v letošním roce už se Praha podílí 52 %. Praha tak postupně ztrácí svou vedoucí roli, počet firem zde sice i nadále roste, ale v posledních letech pomalším tempem, než je průměr za všechny kraje.

Ubývá firem v těžbě a dobývání

Nejvyšší dynamiku růstu vykazuje odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla, kde připadá 43 vzniklých firem na 10 zaniklých, dále pak odvětví zdravotní a sociální péče s 40 novými firmami na 10 zaniklých. Úbytek firem vykazují odvětví tězby a dobývání (7 nových na 10 zaniklých firem) a peněžnictví a pojišťovnictví s pouze 9 novými firmami na 10 zaniklých.

Nejvíce obchodních společností vzniklo v prvních devíti měsících roku v obchodu (3 260), v odvětví nakládání s nemovitostmi (2 623) a ve zpracovatelském průmyslu (2 519). Nejvíce firem letos od začátku roku zaniklo v odvětví obchodu (3 782), nakládání s nemovitostmi (2 325) a profesních vědeckých a technických činnostech (1 546).


(6. 11. 2023 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Podnikání
Já jsem podnikání taky málem vzdal. Už to vypadalo, že zkrachuju, tak jsem poslední peníze dal firmě https://www.jpf.cz/ a dobře jsem udělal. Povedlo se jim firmu zachránít, restartovat ji a teď už je...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(7017)