O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Evropský pas dovedností: Pro snazší nábor pracovních sil

Evropská komise v minulém týdnu zavedla Evropský pas dovedností v pohostinských službách, který má usnadnit styk mezi uchazeči o zaměstnání a zaměstnavateli v odvětví pohostinství a služeb cestovního ruchu v Evropě. Pas dovedností umožní podle Komise zaměstnancům a zaměstnavatelům překonávat jazykové bariéry a porovnávat dovednosti pracovníků v pohostinství, což usnadní přijímání zaměstnanců v tomto odvětví. Pas bude v budoucnosti rozšířen i na další odvětví.

Komisař EU pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování László Andor uvedl: „Evropský pas dovedností v pohostinství představuje významný praktický nástroj na podporu mobility evropských pracovníků, zejména mladých lidí, v odvětví, které má vysoký potenciál růstu. Tato iniciativa je rovněž dobrým příkladem výsledků sociálního dialogu mezi organizacemi zaměstnanců a zaměstnavatelů na evropské úrovni; těšíme se, že se tato spolupráce rozšíří i do dalších odvětví na trhu práce.“

Pas dovedností vznikl z podnětu Komise ve spolupráci s organizacemi zaměstnanců a zaměstnavatelů v odvětví pohostinství: HOTREC, zastřešující organizací zastupující hotely, restaurace, kavárny a podobná zařízení v Evropě; a EFFAT, Evropskou federací odborových svazů v potravinářství, zemědělství a cestovním ruchu.

Obsah pasu dovedností

Do pasu dovedností mohou pracovníci zaznamenávat ve snadno dostupném formátu veškeré dovednosti a schopnosti získané během svého vzdělávání, odborné přípravy a pracovní praxe. Pas je doplňkem tradičního životopisu a umožňuje podle Komise zaměstnavatelům rychle překonávat jazykové bariéry a nacházet kvalifikované pracovníky, kteří by u nich nastoupili na volná místa. Pas tedy usnadňuje lepší propojení mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce v odvětví pohostinství.

Evropský pas dovedností v pohostinství je první z řady pasů zaměřený na jedno vysoce mobilní odvětví evropského hospodářství. Komise je dle svých zástupců odhodlána podporovat mobilitu na evropském trhu práce jako jeden ze způsobů, jak zlepšit zaměstnanost, a bude i nadále spolupracovat se svými partnery a rozšiřovat nástroj Evropský znalostní pas, aby podpořila odvětví, která se vyznačují vysokou mobilitou pracovní síly v Evropě.

Co si od pasu Komise slibuje

V dubnu 2014 bylo v EU více než 5 milionů nezaměstnaných mladých lidí do 25 let a celková míra nezaměstnanosti mladých lidí činila 22,5 %. Proto je podle Komise důležité podporovat odvětví, která mladým lidem poskytují trvalé příležitosti, jako je odvětví pohostinských služeb a cestovního ruchu.

Z celoevropské studie zveřejněné koncem roku 2013 vyplynulo, že odvětví pohostinství hraje klíčovou úlohu v boji proti nezaměstnanosti mladých lidí a má zásadní význam pro růst, zaměstnanost a prosperitu ostatních odvětví. Tato zjištění dokládají i statistiky trhu práce, podle nichž zaměstnanost v odvětví pohostinství rostla v letech 2000–2010 o 2,9 % ročně, kdy tu vzniklo 2,5 milionu pracovních míst. Což znamená průměrné tempo růstu 0,7 %.

Za účelem propagace zavedení pasu dovedností pořádají Evropská komise, HOTREC, EFFAT a EURES ve dnech 23.–27. června 2014 tematický týden „Evropský pas dovedností v odvětví pohostinství“.


(25. 6. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1242)