O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Evropské trhy IPO: Q3 byl proti loňsku téměř dvojnásobný

Evropské trhy byly klidnější, než se čekalo, naprostá většina z celkových 6,6 miliardy eur se odehrála v červenci – navzdory tomu vynesl třetí kvartál 2014 dvojnásobek oproti stejnému období 2013. Objemy za letošní poslední kvartál by mohly překonat 15 miliard, které přineslo čtvrté čtvrtletí 2013. Řada velkých transakcí během prvních několik říjnových dnů vynesla 4,3 miliardy eur, i když jejich výkonnost byla různorodá. Tak lze podle společnosti PwC shrnout základní poznatky. A detaily?

Primární emise (IPO) na evropských burzách vynesly během tradičně klidnějšího třetího čtvrtletí 6,6 miliardy. To je sice méně než ve druhém letošním kvartálu (22,3 miliardy eur), ale více než dvojnásobek ve srovnání se třetím čtvrtletím 2013 (3,0 miliardy eur). K výsledku přispěly především velké červencové IPO NN Group (1,5 miliardy eur)v Nizozemsku, FinecoBank v Itálii (673 millionů) a Logista ve Španělsku (606 milionů). Ukázala to studie PwC IPO Watch, která každého čtvrt roku sleduje primární emise na evropských burzách.

Letošní aktivita na trhu IPO je téměř čtyřnásobná oproti loňsku. Prvních devět měsíců na evropských burzách vyneslo díky 289 primárním emisím celkem 40,3 miliardy eur. Za stejné období loni to bylo 173 IPO v hodnotě 11,7 miliardy eur.

"Evropský trh IPO předvedl v tradičně klidnějším třetím kvartálu dobrý výkon, a to navzdory geopolitické nejistotě na Ukrajině a Blízkém Východě i skotskému referendu, které probíhalo blízko nejvýznamnějšímu kapitálovému trhu pro evropská IPO. I když současný vývoj je slibný a blízká minulost přinesla řadu velkých IPO, vidíme na obzoru i varovné příznaky. Pokud ale trhy zůstanou nakloněny novým emisím, může poslední čtvrtletí 2014 překonat 15 miliard eur dosažených ve čtvrtém kvartále 2014," říká Michal Stránský, ředitel ve společnosti PwC Audit, který radí společnostem při přípravě na vstup na burzu.

 Burzy Londýn, Milán a Euronext se dohromady podílely 70 % na celkové hodnotě emisí ve třetím kvartále. Euronext přsipěl osmi IPO v hodnotě 1,7 miliardy eur. Zároveň se postaral o největší emisi, NN Group. Milánská burza zaznamenala 10 IPO v hodnotě 1,1 miliardy eur a Londýn byl tradičně nejaktivnější, tentokrát s 23 emisemi, které vynesly 1,9 miliardy eur.

Třetímu čtvrtletí dominoval finanční sektor, emise z tohoto odvětví tvořily téměř polovinu (3,1 miliardy eur) hodnoty tohoto kvartálu, celkem to bylo 14 IPO, z čtyři v první desítce největších emisí.

„Tématem tohoto čtvrtletí bylo oddělení pojišťovací divize ING Bank, NN Group, které se stalo největší evropskou primární emisí tohoto kvartálu. Viděli jsme ale i vstup na burzu FinecoBank v Itáli, Citizen Financials v USA a v předchozím čtvrtletí TSB Bank v Británii. Tyto velké a zpravidla náročné transakce vychází primárně z regulatorních požadavků. Očekáváme, že tento trend bude pokračovat,“ dodal Stránský.

Celosvětová aktivita trhů IPO za první tři čtvrtletí letošního roku je na nejvyšší úrovni od doby, kdy vůbec PwC publikuje přehledy IPO Watch. Celková hodnota primárních emisí dosáhla 137 eur. Tabulky vede americký trh s 52,4 miliardy eur (28,7 miliard eur v samotném třetím kvartálu), a to díky primární emisi čínského internetového obchodu Alibaba, jež dosáhla hodnoty 16,8 miliardy eur.


(5. 11. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1493)