O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Evropská politika sousedství: Podpora partnerů s nejistými výsledky

Prostřednictvím evropské politiky sousedství (EPS) poskytuje Evropská unie finanční pomoc partnerským zemím odhodlaným podle jejího názoru provádět správní a hospodářské reformy a další pozitivní iniciativy, jako je boj proti korupci. Výroční zpráva EU ohledně reforem v zemích na východ a jih od Unie poukazuje na nerovnoměrný vývoj v roce 2013.


Cílem uvedené politiky je podle zástupců EU podporovat prosperitu, stabilitu a bezpečnost ve Středomoří a ve východní Evropě. I přes významné politické a hospodářské reformy byl rok 2013 v mnoha zemích ve znamení krize vyplývající z politické nestability a otázek vnitrostátní i regionální bezpečnosti.

Ve svém ročním přezkumu tohoto programu uvítala EU přijetí nové ústavy v Tunisku a reformy v Maroku. Unie však vyjádřila znepokojení nad politickou polarizací, omezováním svobody shromažďování a svobody tisku v Egyptě.

A pak je tu Libye, která čelí zhoršující se bezpečnostní situaci, která brání procesu národního usmíření a politické stabilizaci. Libanon a Jordánsko se podle zprávy potýkají s dopadem občanské války v Sýrii na jejich politiku, ekonomiku i sociální oblast. Izraelci a Palestinci sice obnovili mírové rozhovory, ty však stále narážejí na závažné překážky.

Pokrok, ale velmi nerovnoměrný

Zástupci EU upozorňují, že na východě Evropy se Ukrajina i nadále nachází v agónii po historických změnách, které vyvolaly protesty na podporu přidružení k EU. Unie podpořila legitimní snahy Ukrajinců na začátku března, kdy schválila balíček finanční pomoci ve výši 11 miliard eur pro tuto krizí zmítanou zemi.

Pokrok zaznamenalo Moldavsko a Gruzie. V Bělorusku však k žádným reformám nedošlo a stejně tak učinil málo k posílení základních práv a svobod Ázerbájdžán.

Finanční pomoc pro země EPS dosáhla v loňském roce 2,65 miliardy eur, což je v rámci 7letého období financování nejvíce. V letech 2014 až 2020 finanční prostředky EU na pomoc sousedním zemím dosáhnou 15,4 miliardy eur. Ty mohou být investovány v oblastech, jako jsou: bezpečnost silničního provozu, veřejná doprava, obnovitelné zdroje energie nebo infrastruktura.

EPS podle EU přináší těmto zemím a jejich obyvatelům větší možnosti obchodování, snadnější cestování do EU a příležitosti pro studijní a kulturní výměny. Celý proces se opírá o akční plány, které byly doposud dohodnuty s 12 ze 16 zemí tohoto programu.


(1. 4. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(905)