O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Evropská komise vydává pokyny k transatlantickým přenosům dat

Na začátku října 2015 Evropský soudní dvůr prohlásil v souvislosti s věcí Schrems ujednání o tzv. bezpečném přístavu - týkajícího se přenosu osobních dat uživatelů mezi EU a USA - za neplatné. Rozsudek potvrdil přístup, který Komise zastávala od listopadu 2013, že je nezbytné přezkoumat rozhodnutí o bezpečném přístavu, aby se v praxi zajistila dostatečná úroveň ochrany údajů, jak ji vyžadují právní předpisy EU. Co nyní Evropská komise navrhuje?

Evropská komise zdůraznila, že již od ledna 2014 na základě 13 stávajících doporučení pracuje na zvýšení bezpečnosti přenosu údajů evropských občanů. Komise po vydání rozsudku Soudního dvora zintenzivnila jednání se Spojenými státy o obnoveném a bezpečném rámci pro přenos osobních údajů. Cílem Komise je dokončit tato jednání do tří měsíců.

Do té doby se musí podle ní podniky řídit rozsudkem a k přenosu údajů využívat dostupné alternativní nástroje. Komise dnes vydala pokyny upravující v návaznosti na rozsudek možnosti transatlantických přenosů údajů do doby, než bude zaveden nový rámec, čímž plní závazek, jež v den vynesení rozsudku oznámili první místopředseda Komise Timmermans a komisařka Jourová. Vysvětlující sdělení Komise analyzuje důsledky rozsudku a představuje alternativní mechanismy pro přenosy osobních údajů do Spojených států. Komise bude rovněž pokračovat v úzké spolupráci s nezávislými orgány pro ochranu údajů, aby zajistila jednotné uplatňování rozsudku.

Andrus Ansip, místopředseda Komise odpovědný za jednotný digitální trh, uvedl: „Musíme dosáhnout dohody s našimi americkými partnery během příštích tří měsíců. Komise byla požádána, aby jednala rychle, a myslím, že se jí to daří. Dnes předkládáme jasné pokyny a děláme vše pro to, abychom současná jednání dokončili v požadovaném čase. EU a Spojené státy jsou významnými obchodními partnery a pro občany a podniky je přenos údajů mezi kontinenty enormně důležitý. Přestože existují alternativní nástroje, bezpečnější nový rámec představuje nejlepší způsob, jak chránit naše občany a snížit administrativní náklady podniků, zejména těch začínajících.

Komisařka Věra Jourová k tomu dodala: „Občané potřebují solidní záruky, které zajistí ochranu jejich základních práv. A podniky musí mít během tohoto přechodného období k dispozici co nejednoznačnější informace. Dnes se pokoušíme vysvětlit, za jakých podmínek mohou podniky v tomto přechodném období legálně přenášet údaje. Budeme pokračovat ve spolupráci s národními orgány pro ochranu údajů, které mají na starosti prosazování zákonů v oblasti ochrany údajů v členských státech. Také jsem zintenzivnila rozhovory se Spojenými státy o novém a solidním rámci pro přenos údajů přes Atlantik a v této diskuzi budu pokračovat příští týden ve Washingtonu. Veškerá nová ustanovení musí být v souladu s nedávno vydaným rozsudkem Soudního dvora.“


(30. 11. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2189)