Povinnost zapojit se do evidence tržeb se postupně dotkne většiny podnikatelů v ČR. Na trhu je řada produktů, které slibují, že technické problémy s evidencí tržeb vyřeší za vás, jejich ceny se ale velmi liší. Pozor na to, že kromě pořizovacích poplatků mnozí z dodavatelů požadují i měsíční paušál, a to často nemalý, a že v ceně nemusí být úplně všechno, co budete pro EET potřebovat.
Připomeňme si, jak bude evidence tržeb nabíhat: V 1. fázi, od 1. prosince 2016, se týká ubytovacích a stravovacích služeb, ale v případě těch stravovacích dle aktuálních informací jen těch, které nabízejí spotřebiteli zázemí - tj. například restaurací, nikoli prodejních stánků. Ve 2. fázi - od 1. března 2017 - přibývý maloobchod a velkoobchod, ve 3. fázi - od 1. března 2018 - ostatní činnosti vyjma těch ve 4. fázi a ve 4. fázi - od 1. června 2018 - vybraná řemesla a výrobní činnosti.
Je dobré vědět, koho se evidence tržeb EET netýká. MF ČR uvádí, že příjmy z příležitostných činností, které nemají povahu podnikání, nebudou evidenci tržeb podléhat.
Na trhu je již nyní řada produktů a služeb, které slibují, že problém s evidencí tržeb vyřeší za vás. Některé nabízejí prostě jen splnění povinnosti vůči Finanční správě, další nabízejí doprovodné služby - různé analýzy tržeb, dodatkové evidence apod. Tomu pak odpovídají i pořizovací náklady a měsíční paušály.
Některé produkty pro evidenci tržeb jsou nabízeny i zdarma. Jak je to možné? V praxi tak, že jde jen o software pro váš již existující přístroj (mobilní telefon, tablet apod.) a k dispozici jsou zpravidla opravdu jen základní funkce pro EET.
Příkladem řešení pro EET zdarma může být to od kasafik.cz, kde základní pokladna pro evidenci tržeb je podle výrobce k dispozici zdarma a bez paušálu a nabízí funkce: Evidence tržeb v hotovosti, Změna DPH sazby, Podpora slev, Historie účtenek, Přehledy prodeje, Tisk účtenek a Storno platby. Pokladna je určena pro plátce i neplátce DPH. Stačí se zaregistrovat a stáhnout aplikaci. Pozor ale na možné omezení počtu účtenek.
Pokud vám toto EET řešení zdarma nestačí, firma nabízí i pokladní set Kasa Fik s dobíjecí základnou, odolným zpracováním s integrovanou tiskárnou, WiFi a 3G připojením a s příslušným softwarem. Také software existuje i ve vyšších placených variantách, které dle výrobce nabízejí oproti bezplatné verzi EET také: Neomezeně účtenek, Evidence pokladních příjmů a výdajů, Detailní přehledy prodeje, Podporu směnného provozu, Tisk loga na účtence, Evidence tržby nepodléhající EET, Podporu cizích měn EUR, případně Neomezeně položek i účtenek, Prodej přes katalog, Export dat do účetnictví, Skladové hospodářství, Podporu čtečky čárových kódů a Omezení uživatelských práv.
Bezplatné řešení pro evidenci tržeb, alespoň pokud jde o měsíční paušál, nabízí i Storyous.com. Protože ale zahrnuje i malý tablet, malou bluetooth tiskárnu a stojánek, zdarma není jeho pořízení. Aktuální cena činí 7490 Kč. Pokud vám malé řešení s bezplatným provozem nestačí, můžete tu sáhnout po vyšší verzi za téměř 10 nebo 15 tisíc Kč.
Jak bylo zmíněno výše, produktů pro EET je na trhu řada, další nabízí třeba dotykacka.cz s pořizovací cenou 4990 Kč, kterou by tedy živnostníkům měla kompletně kompenzovat sleva na dani. Svá řešení nabízejí i mobilní operátoři nebo třeba rychlapokladna.cz či eet1.cz. A pak jsou tu dodavatelé účetních systémů nebo řešení pro on-line obchody, kteří rovněž přicházejí se svou nabídkou. Vždy se tedy vyplatí poohlédnout se nejprve u svého stávajícího dodavatele.
Je vhodné dodat, že nabídka EET produktů je bohužel poněkud zmatená. Nabídky jsou inzerovány někdy s cenami za pořízení (tabletu, tiskárny, pokladny, softwaru apod.), jindy pouze s cenami za software, někde je uváděn měsíční paušál, jinde je třeba ho pracně hledat.
Nenarazili jsme ale zatím na žádný produkt, který by jasně pokrýval vše včetně komunikace. K případnému pořízení tabletu/tiskárny/softwaru a k případným měsíčním platbám za užívání softwaru je třeba ještě přičíst částku za datovou komunikaci. Tam, kde je internetové připojení samozřejmostí, to nebude problém, s platbami navíc je ale třeba počítat tam, kde takové připojení k dispozici dosud není. Lze ovšem předpokládat, že především v první a druhé fázi zavádění EET by to neměl být významný problém.
Druhá vlna elektronické evidence tržeb startuje již za necelý měsíc, prvního března 2017. Dotkne se odhadem 250 tisíc podnikatelských subjektů...