O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

EU: Do boje proti zneužívání informací v obchodním styku a manipulování s trhem

Rada Evropy formálně schválila návrh nařízení Evropské komise o zneužívání trhu a návrh směrnice o trestněprávním postihu za zneužívání trhu. Návrh se dotýká těch, kteří zneužívají informace v obchodním styku či manipulují s trhem.


Viviane Redingová, místopředsedkyně Komise a komisařka EU pro spravedlnost, a Michel Barnier, komisař EU pro vnitřní trh a služby, uvedli v prohlášení k této příležitosti: „Dnešní hlasování vysílá silný signál o nulové toleranci všem, kteří zneužívají informace v obchodním styku či manipulují s trhem. Je důkazem závazku EU ochraňovat důvěryhodnost jejích finančních trhů a odrazovat zločince, kteří chtějí vydělávat na manipulaci s informacemi. Správní orgány nyní získávají větší pravomoc vyšetřovat zneužívání trhu a budou moci ukládat pokuty až do výše milionů eur. Osobám, kterým se prokáže vina za zneužívání trhu, bude navíc hrozit vězení v celé Unii. Od právních předpisů teď musíme přikročit k činům. Členské státy by měly uvést tato nová pravidla rychle do praxe, aby se zločinci neměli v Evropě kde skrývat.“

Další kroky

Nařízení a směrnici nejprve podepíšou předsedové Evropského parlamentu a Rady a pravděpodobně v červnu budou zveřejněny v Úředním věstníku. Komise pak bude mít dva roky na schválení prováděcích opatření k nařízení a ve stejné lhůtě musí členské státy zapracovat směrnici do svého práva.

Co znamená přijetí nařízení

Stávající pravidla bránící zneužívání trhu se rozšiřují tak, aby zahrnovala i zneužití trhu prostřednictvím platforem pro elektronické obchodování, které se v posledních letech vyskytuje ve stále větší míře. Nekalé strategie ve formě vysokofrekvenčního obchodování budou jednoznačně zakázány.

Osoby manipulující s ukazateli, jako je sazba LIBOR, budou vinny zneužíváním trhu a budou jim uděleny vysoké pokuty. Bude zakázáno jak zneužívání komoditních trhů, tak souvisejících trhů s deriváty a posílí se spolupráce mezi regulačními orgány pro oblast financí a komodit.

Oproti dnešku se zvýší odrazující účinek právních předpisů, protože bude možné uložit pokuty ve výši nejméně trojnásobku zisku ze zneužití trhu a v případě společností ve výši nejméně 15 % obratu. Členské státy ale mohou přijmout přísnější normy.

Co znamená přijetí směrnice

EU bude mít společné definice trestných činů souvisejících se zneužíváním trhu, například zneužití informací v obchodním styku, nedovolené zpřístupnění informací a manipulace s trhem. Vznikne společný soubor trestních sankcí, včetně pokut a odnětí svobody alespoň na čtyři roky za obchodování zasvěcených osob či manipulace s trhem a dva roky za neoprávněné zveřejnění důvěrných informací. Právnické osoby ponesou odpovědnost za zneužívání trhu.

Členské státy zajistí soudní příslušnost pro tyto trestné činy, dojde-li k nim na jejich území, nebo bude-li pachatel jejich státním příslušníkem. Členské státy zajistí, aby soudní a donucovací orgány, které se těmito nadmíru složitými případy zabývají, byly dobře připraveny.


(16. 4. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(991)