O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

EU chce důrazněji bojovat proti nezákonnému obchodu s živočichy a rostlinami

Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci o tom, jak může EU účinněji bojovat proti nedovolenému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy. Reaguje tak dle svých materiálů na nedávný celosvětový nárůst nezákonného lovu a obchodování s živočichy a rostlinami z volné přírody, který prý dnes u některých druhů dosahuje bezprecedentní úrovně.

Například v Jihoafrické republice pytláci podle materiálů EK v roce 2013 ulovili více než 1 000 nosorožců, zatímco v roce 2007 to bylo 13 kusů; roh nosorožce má v současnosti větší cenu než zlato. Evropská unie patří k hlavním odbytištím a je také významným tranzitním místem pro nelegální produkty z těchto druhů. Stále větší úlohu zde hraje organizovaná trestná činnost.

„Nezákonný obchod s divoce žijícími a planě rostoucími druhy má pustošivý dopad na biologickou rozmanitost, a proto musíme zjistit, jak proti němu účinněji zakročit,“ uvedl komisař pro životní prostředí Janez Potočnik. „Tato konzultace je prvním krokem na cestě, která, jak doufám, povede k podstatné změně našeho přístupu k problému.“

Evropská komisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová k tomu dodala: „Obchodování s živočichy a rostlinami z volné přírody přináší značné zisky skupinám mezinárodního organizovaného zločinu. Sdělení, které jsme dnes přijali, vytyčuje způsob, jakým mohou všichni aktéři spolupracovat, aby byl boj proti této trestné činnosti účinnější.“

Boj ze strany EU

EU se v uplynulém desetiletí na boji proti tomuto nezákonnému obchodu aktivně podílela: Přijala přísná pravidla pro obchod s ohroženými druhy a poskytovala rozsáhlou podporu na boj proti němu v rozvojových zemích. Za posledních 30 let vyčlenila více než 500 milionů eur na ochranu biologické rozmanitosti v Africe a probíhající projekty mají celkovou hodnotu přibližně 160 milionů eur.

Nezákonný obchod s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami je podle EU velice lukrativní a jen málo případů je stíháno. Rostoucí poptávka po nelegálních produktech má ničivé následky pro řadu druhů, které jsou již tak ohrožené. Tento nový rozsah problému vyvolává otázku, jak by EU mohla proti nezákonnému obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy účinněji bojovat.

Výsledky konzultace a vzápětí i konference, která se bude konat dne 10. dubna 2014, budou podkladem pro přezkum stávajících politik a opatření EU v této oblasti. Měly by EU pomoci hrát účinnější úlohu při řešení daného problému.


(14. 2. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(727)