Nedobrá kvalita ovzduší si podle vrcholných představitelů EU ročně vyžádá více obětí než silniční dopravní nehody a představuje tak hlavní příčinu předčasných úmrtí v EU způsobených špatným stavem životního prostředí. Ovlivňuje také kvalitu života lidí, protože způsobuje např. astma nebo dýchací potíže. Komise proto přijala nová opatření ke snížení znečištění ovzduší. Dotknou se i podnikatelů.
Přijatý balíček opatření aktualizuje stávající právní předpisy a dále snižuje škodlivé emise z průmyslových provozů, dopravy, energetiky a zemědělství s cílem zmenšit jejich dopad na lidské zdraví a životní prostředí.
Komisař pro životní prostředí Janez Potočnik k tomu uvedl: „Vzduch, který dnes dýcháme, je mnohem čistší než v předcházejících desetiletích. Znečištění ovzduší je však stále „neviditelným zabijákem“, který brání mnoha lidem vést plnohodnotný, aktivní život. Navrhovaná opatření sníží o polovinu počet předčasných úmrtí v důsledku znečištění ovzduší, zvýší ochranu zranitelných skupin obyvatel, které ji potřebují nejvíce, a zlepší kvalitu života pro všechny. Prospěch z nich bude mít rovněž příroda a křehké ekosystémy. V neposlední řadě se tím podpoří odvětví čistých technologií, které představuje významné odvětví podporující hospodářský růst v EU.“
Komisař pro oblast zdraví Tonio Borg dodal: „Vřele vítám přijetí tohoto balíčku opatření, který v dlouhodobém horizontu umožní všem obyvatelům Evropy dýchat čistý vzduch. Nová politika v oblasti kvality ovzduší umožní Evropanům žít zdravější a delší život. Astma či jiné dýchací potíže se budou objevovat u menšího počtu dětí, rakovinou, chronickým onemocněním dýchacího ústrojí nebo kardiovaskulárním onemocněním bude trpět méně lidí a také méně lidí bude kvůli znečištění ovzduší umírat.“
A zde už jsou konkrétní opatření pro dosažení čistšího ovzduší:
Nový program Čisté ovzduší pro Evropu, jenž má zajistit plnění stávajících cílů v krátkodobém horizontu a obsahuje nové cíle pro kvalitu ovzduší na období do roku 2030. Balíček také zahrnuje podpůrná opatření, jež mají pomoci snížit znečištění ovzduší, soustředit se na zlepšení kvality ovzduší ve městech, podporovat výzkum a inovace a propagovat mezinárodní spolupráci.
Revidovaná směrnice o národních emisních stropech s přísnějšími národními emisními stropy pro šest hlavních znečišťujících látek.
Návrh nové směrnice na snížení znečištění ze středně velkých spalovacích zařízení, jako jsou zařízení na výrobu energie pro bloky budov nebo velké budovy a maloprůmyslová zařízení.
Jen samotné zlepšení zdraví lidí ušetří podle vrcholných představitelů EU společnosti 40 až 140 miliard eur vnějších nákladů a přinese přibližně 3 miliardy eur přímých výhod v důsledku vyšší produktivity pracovních sil, nižších nákladů na zdravotní péči, vyšších výnosů sklizní a menších škod na budovách. Návrh prý také přidá ekvivalent přibližně 100 000 dodatečných pracovních míst v důsledku zvýšené produktivity a konkurenceschopnosti, protože lidé nebudou muset být tak často na nemocenské. Odhaduje se, že to bude mít pozitivní čistý dopad na hospodářský růst.
Návrh vychází ze závěrů komplexního přezkumu stávajících právních předpisů EU v oblasti znečištění ovzduší. Předcházely mu rozsáhlé konzultace, které zjistily širokou podporu opatření na úrovni celé EU v této oblasti.