O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

EPO: Pro snadné a bezchybné vyplnění daňových přiznání

Pokud jste je v minulých letech nepoužívali, určitě stojí za to je vyzkoušet: Elektronická podání pro finanční správu neboli zkráceně "EPO" je aplikace, s jejíž pomocí vyplní daňové přiznání k daním z příjmů bez chyb jakýkoli uživatel - i ten, který není zvyklý běžně komunikovat elektronicky. Tato aplikace totiž nabízí rozsáhlé nápovědy, výběry z číselníků, kontroly údajů včetně spolehlivého "průvodce" celým daňovým přiznáním. Využije ji i ten, kdo podává přiznání datovou schránkou.

Aplikace EPO je nejsnadněji dostupná na Daňovém portálu Finanční správy ČR na www.daneelektronicky.cz. Na uvedené adrese si jen zvolíte druh písemnosti - formuláře, který chcete vyplnit, a už můžete pracovat. Začít přitom můžete jak od prázdného formuláře, tak od dříve uložených dat (můžete je mít uložená u sebe na disku), případně použít export ze svého ekonomického systému, který zde zkontrolujete a případně doplníte či opravíte. 

Použití aplikace EPO nutně neznamená, že poplatník zde vyplněné daňové přiznání podá na finanční úřad elektronicky. Může, ale nemusí. Jako výstup má možnost zvolit následující varianty:

  • odeslání podání elektronicky s použitím uznávaného elektronického podpisu,
  • odeslání podání elektronicky bez použití uznávaného elektronického podpisu, s nutností doručení z EPO vytištěného Potvrzení z podání, tzv. E-tiskopisu, do 5 kalendářních dnů na finanční úřad,
  • uložení podání k odeslání do datové schránky poplatníka a následné odeslání ve formátu XML do datové schránky správce daně,
  • vytištění přiznání (případně uložení) a následné doručení na finanční úřad v písemné podobě s vlastnoručním podpisem (černobílý výstup není na závadu).

Široké technické možnosti on-line kontrol a automatických doplnění v aplikaci EPO ocení nepochybně všichni uživatelé, včetně těch, kteří jsou zvyklí upřednostňovat při vyplňování svého daňového přiznání tzv. "interaktivní formulář".

K dispozici jsou na EPO různé formuláře, mimo jiné daňové přiznání fyzických osob, daňové přiznání právnických osob, přiznání k DPH nebo souhrnné hlášení (k DPH). Z vlastní zkušenosti naše redakce využití EPO určitě doporučuje.


(4. 3. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(773)