O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Energie z obnovitelných zdrojů? Ano, vzniká řada nových technologií!

V posledních deseti letech výrazně vzrostl počet patentů v oblasti technologií pro získávání energie z obnovitelných zdrojů. Rozšířil se trh pro tyto technologie, a firmy i vlády tak výrazně investují do vývoje. Tvrdí to alespoň nejnovější studie MIT a Santa Fe Institute.

Nárůst patentů byl nejvýraznější v oblasti technologií pro získávání solární energie a energie z větru. Když výzkumníci porovnali množství nových patentů v uvedených oblastech s množstvím patentů týkajících se klasických zdrojů energie, zjistili, že u technologií pro získávání energie z fosilních paliv byl zaznamenán výrazně umírněnější růst a u jaderné energie k meziročnímu růstu v počtu nových patentů téměř nedocházelo.

Jen pro příklad: Počet patentů zaměřených na solární energii rostl v uvedeném období o 13 % ročně, u energie z větru dokonce o 19 %, což jsou podle výzkumníků údaje, za které by se nemusely stydět ani tak inovativní obory, jako je výzkum polovodičů nebo komunikační technologie. A tak, zatímco třeba v letech 1975 až 2000 se počet patentů zaměřených na technologie pro získávání energie z obnovitelných zdrojů pohyboval ročně v průměru kolem 200, v roce 2009 už jich bylo tisíc. U fosilních paliv to bylo, pro srovnání, v průměru cca 100 v prvním uvedeném období a cca 300 v roce 2009.

Tým, který výzkum prováděl, upozorňuje na výrazný efekt investic, a to jak vládních, tak soukromých, do oblasti obnovitelných zdrojů. Na raketovém růstu počtu patentů se pak podle nich podepsaly rovněž další formy státní podpory, mimo jiné daňové úlevy.

Uvedený růst byl zaznamenán v řadě regionů světa, byť s regionálními odlišnostmi. Mezi lety 1970 až 2009 třeba vedlo v počtu patentů týkajících se fotovoltaiky Japonsko, v posledních letech ale byla řada patentových přihlášek podána v Číně, která je jinak často na pranýři za svůj přiístup k duševnímu vlastnictví. Obecně řečeno v počtu příslušných patentů vede právě Japonsko před USA a Čínou.


(15. 10. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Tak my už jsme co se týče energií víceméně soběstační. Hodně jsem investoval do fotovoltaiky a ta nám velkou část elektrické energie, kterou doma spotřebujeme pokryje (pokud je teda hezké počasí) a co...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(118)