O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Elektronická evidence tržeb: Zkušenosti z Chorvatska jsou pozitivní

Nejnovější čísla o pokladním plnění státního rozpočtu Chorvatska podle údajů Ministerstva financí ČR jednoznačně potvrzují úspěšnost daňových opatření v čele s fiskalizací (obdoba elektronické evidence tržeb), která byla v Chorvatsku spuštěna od roku 2013. Ke konci srpna došlo meziročnímu nárůstu vybraného DPH o 2,1 mld. kun (7,5 mld. Kč). A to prý není jediný pozitivní efekt.

Zlepšil se také výběr spotřebních daní o 0,6 mld. kun (2,2 mld. Kč) a daní z příjmu, a to o 0,5 mld. kun (1,8 mld. Kč). Inkaso DPH v samotném červenci letošního roku dosáhlo rekordní výše 4,2 miliardy kun (15 mld. Kč) a představuje nejvyšší dosažený výsledek od zavedení daňových reforem. Chorvatský rozpočet se díky tomu poprvé od roku 2008 dostal do primárního přebytku, a to ve výši 200 mil. kun (cca 720 mil. Kč).

K takto výraznému výběru daní dochází podle MF ČR v podmínkách velmi mírného ekonomického růstu, který je tažen především maloobchodními tržbami a průmyslovou výrobou, a v podmínkách pokračující politiky rozpočtové restrikce. Po mnoha letech ekonomické deprese je tedy možné objektivně posoudit efektivitu výběru daní za stabilizovaných podmínek.

Snížení DPH

Souběžně s fiskalizací byla v Chorvatsku razantně snížena sazba DPH pro vybrané sektory, zejména stravovací a ubytovací služby, z 23 % na 10 %, respektive 13%. Přesto celkové inkaso DPH zůstalo podle uvedeného materiálu meziročně na zhruba stejné úrovni (40,65 mld. kun/40,25 mld. kun) a v roce 2014 skončilo dokonce - i přes razantní pokles sazeb a ekonomického výkonu jako takového - lépe než v obou předchozích letech (40,92 mld. kun).

Pokračující trend růstu inkasa DPH v letošním roce tak podle MF ČR potvrzuje, že zavedení fiskalizace bylo úspěšné: Umožnilo snížit daň z přidané hodnoty i daň z příjmů a zároveň vedlo k absolutnímu nárůstu jejich inkasa. Elektronická evidence tržeb (EET) by měla být v ČR zavedena ve vybraných oborech v roce 2016.


(2. 10. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2077)