O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Elektronická evidence tržeb: Co musíte vědět

O elektronické evidenci tržeb se hodně mluví, ale panuje okolo ní také mnoho nejasností. Co je pravda a co nikoli? Na co se máme připravit? Jak to bude fungovat? Ministerstvo financí ČR k této problematice vydalo poměrně podrobné informace. Pojďme se na ně podívat.

Elektronická evidence tržeb má přinést lepší výběr daní i narovnání trhu.
Elektronická evidence tržeb má přinést lepší výběr daní i narovnání trhu.
Elektronická evidence tržeb (EET) má být moderním systémem rychlé komunikace mezi podnikateli a finanční správou. Každá hotovostní či karetní tržba obchodníka je v okamžiku zaplacení opatřena unikátním kódem a online zaevidována v centrálním datovém uložišti. Evidovat se mají platby v hotovosti, a to včetně prostředků představujících peníze (žetony, kupony), platby kartou či jiným elektronickým prostředkem a platby stravenkami či šeky. Případné podvodné jednání obchodníka tak má být pro daňovou správu i zákazníka snadno rozpoznatelné.

Zní to komplikovaně - opravdu si s tím podnikatelé poradí? Lze očekávat, že řada firem přijde s řešeními na míru, která pak ostatní podnikatelé ve své činnosti využijí. Je možné si představit třeba to, že podnikatel si prostě jen třeba od operátora pronajme nebo zakoupí tablet a tiskárnu s datovým tarifem a s příslušným softwarem a zajištění elektronické evidence tržeb pak pro něj bude jen otázkou používání daného zařízení.

Co má Elektronická evidence tržeb přinést

Pro podnikatele  má EET přinést narovnání podmínek na trhu a omezení administrativy spojené s kontrolami finanční správy díky lepšímu cílení na jejich nekalou konkurenci. Pro občany pak lepší výběr daní. Spravedlivý daňový výnos by pak měl otevřít prostor pro snížení daňových sazeb nebo snížení deficitu státního rozpočtu a důchodového systému. V horším případě přinese prostor pro další zbytečné utrácení státu.

Koho se bude EET týkat

Elektronická evidence tržeb se má týkat fyzických (OSVČ) i právnických osob, českých rezidentů i nerezidentů. EET počítá s několika výjimkami kam mají patřit nahodilé příjmy, prodejní automaty, MHD apod. Zavedení zákona bude postupné: Nejdříve pro osoby poskytující stravovací a ubytovací služby, poté pro osoby podnikající v maloobchodě a velkoobchodě,dále pak dle dalších rozhodnutí.

Mýty a pověry

Okolo EET existuje řada mýtů a pověr. Ministerstvo například upozorňuje, že není pravda, že stačí nevydat jednu účtenku a podnikatel bude čelit půlmilionové pokutě nebo dočasnému uzavření provozovny. K závažným sankcím by se mělo přistoupit až v případě opakovaných porušení zákona a významné škody.

Není pravda ani to, že se Elektronická evidence tržeb dotkne všech firem - podle Ministerstva se týká jen těch, které pravidelně realizují hotovostní transakce. Rovněž prý nebude třeba, aby měl každý, koho se EET týká, registrační pokladu. A nemá dojít ani k žádné šikaně zákazníků, kteří si nevezmou účtenku.

Na to, jak bude Elektronická evidence tržeb a příslušná legislativa nakonec vypadat, je ale třeba si vyčkat. Věřme, že přínosy budou významně převažovat nad zápory. V některých zemích se to zjevně podařilo.

Další podrobné informace o EET najdete zde na webu Finanční správy ČR.


(9. 4. 2015 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Rok 2016 v byznysu: Plánovací kalendář, EET a další...

Zdá se vám, že mluvit právě teď o roce následujícím, tedy o roce 2016, je ještě příliš brzy? Nenechte se...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Ja jsem svou pokladnu jiz objednal. I se systemem od miniposu, nakonec jsem vybral tablet. :) je to prenosny a bude se na to dobre klikat...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1772)