O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé

Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Ekonomický optimismus pro rok 2018

Je tu zase ten čas, kdy se ohlížíme za rokem minulým a především pak s napětím, větším či menším, očekáváme, co přinese rok nový. Většina zpráv, které se nám v posledních dnech scházejí v redakci, ukazuje, že se na nový rok můžeme těšit.

Růst tuzemské i světové ekonomiky by měl pokračovat, přičemž v ČR ho zjevně díky dalšímu zvyšování mezd a platů bude táhnout především spotřeba domácností. Růst je ovšem očekáván i u investic veřejného sektoru. Pokud jde o konkrétní dopad na HDP, Ministerstva financí nedávno zvýšilo odhad jeho růstu pro rok 2018 z 2,9 % na 3,3 %.

Očekávat ovšem lze nejen růst HDP, ale i v posledních letech nebývalou míru inflace, aktuálně odhadovanou na v průměru 2,4 %. Chybět zřejmě bude i nadále pracovní síla, a to napříč celou ekonomikou. To už se ale zřejmě nijak zvlášť neprojeví na míře nezaměstnanosti, která podle odhadu ministerstva klesne jen z 2,9 na 2,8 %.

Optimismus je patrný mezi podnikateli a investory ve všech částech světa, nicméně ozývají se i varovné hlasy, že po růstu může (opět) zcela nečekaně přijít pád. Třeba klidně už v roce 2018. Jedno je jisté: Jedna ze skupin - optimisté nebo pesimisté - budou mít určitě pravdu.

Pro oba případy vám doporučuji přečíst si náš tradiční (tentokrát převážně optimistický) speciál zaměřený právě na ekonomický a technologický výhled do roku 2018 a dál.

 

Šťastný a úspěšný nový rok 2018 vám přeje

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz


(4. 12. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3633)